Cezaevinde sayım işkencesi

Ödemiş T Tipi Cezaevi’ne sevk edilen 14 mahpus çıplak aramayı ve ayakta sayım vermeyi kabul etmedikleri için işkence gördüklerini ileri sürdü.

Cumhuriyet’ten Hilal Köse’nin haberine göre, İzmir 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nden, Ödemiş T Tipi Cezaevi’ne sevk edilen PKK davası hükümlüsü 14 mahpus, gönderdikleri mektupta, çıplak aramayı ve ayakta sayım vermeyi kabul etmedikleri için işkence gördüklerini ileri sürdü. Mektupta, sevk sırasında ve sonrasında yaşananlar, “Canavarca hislerle saldırdılar. 40 dakika süren dayak sırasında yerlerde sürüklenen ağır hasta arkadaşlarımız baygınlık geçirdi. Gardiyanların kimi küfür ediyor, kimi ‘arkadaşlar, kusura bakmayın, Adalet Bakanlığı’nın emriyle orantılı güç kullandık’ diye dalga geçiyordu” diye anlatıldı.

Mektupta anlatılanlara göre, sevk kararı mahpuslara 2 Ağustos günü bildirildi. Hangi cezaevine gidecekleri ise söylenmedi. Mahpuslara yönelik baskı, Ödemiş Cezaevi’ne girişte başlamış. Çıplak arama yapılmak istenmiş. Bu olay mektupta aynen şu sözlerle anlatıldı: “Engin Çeber olayını hatırlatarak, insanlık dışı aramayı kabul etmemiz dayatıldı. Bizler her ay aramadan geçiriliyoruz. Yola çıkarıldıktan sonra da defalarca arandık…”

Mahpuslar, 4 Ağustos akşamı, yaşadıkları saldırıyı ise şöyle yazdı: “Sabah, birinci müdür C.A. geldi. Sayımı ayakta vermemizi istedi. Kabul etmedik. Akşam yine küfür ve hakaretlerle ayakta sayım vermemizi istediler. Kabul etmeyince, odadan karga tulumba çıkarıldık. Yerlerde sürüklendik, tekmelendik, yumruklandık.”

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir