Gençlik örgütleri: Gözaltındaki SGDF üyeleri serbest bırakılsın

SGDF’nin çağrısıyla bir araya gelen çok sayıda gençlik örgütü, aralarında Suruç gazilerinin de olduğu 11 sosyalistin derhal serbest bırakılmasını istedi. Suruç katliamından bu yana sokaklarda ve meydanlarda birlikte yürüttükleri mücadelede, katliamcılardan hesap sormaya ant içtiklerini vurgulayan gençler, “Bizler şehitlerimizin ardılları ve tarihimizin mirası olarak sizin OHAL’inize, baskınıza ve zorbalığınıza boyun eğmeyeceğiz” dedi.

Gençlik örgütleri SGDF’ye dönük operasyonda, aralarında Suruç gazilerinin de aralarında olduğu sosyalistlerin derhal serbest bırakılmasını istedi. Gençler, OHAL’in baskı ve işkence uygulamalarına devrimci dayanışmanın ruhuyla boyun eğmeyeceklerini kaydetti.

SGDF’inin çağrısıyla bir araya gelen gençlik örgütleri İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç gazileri, ESP Genel Başkan Yardımcısı Çiçek Otlu ile Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu (ÖTSP) de katıldı.

‘SARAY SAVAŞI ÜLKENİN DÖRT BİR YANINA YAYILDI’

Gençlik örgütlerinin ortak hazırladığı basın metnini okuyan Suruç gazisi ve SGDF üyesi Ceren Çoban, Suruç katliamının ardından ilan edilen Saray savaşının OHAL ile birlikte ülkenin dört bir yana yayıldığını kaydetti. 23 Ağustos günü İzmir’de gerçekleşen operasyonda Suruç şehitlerinin fotoğraflarının yırtıldığını, “adalet mücadelemizi yıldıramayacaksınız” yazılı panonun karalanarak “geldik yoktunuz” yazıldığını hatırlattı.

Suruç gazisi SGDF Eş Başkanı Oğuz Yüzgeç ile SGDF üyeleri Okan Danacı, Ulaş Alankuş, Zafer Aydın ve ÖGK Koordinasyonu üyesi Gözde Sivaslıoğlu’nun da gözaltında olduğunu vurgulayan Çoban, “Gözaltına alındıklarının bilgisi dahi verilmeyen, günlerdir avukatlarıyla görüştürülmeyen yoldaşlarımızın durumu hakkında bilgi alamıyoruz. Aileleri ve arkadaşları olarak Balıkesir Emniyet Müdürlüğü’nü aradığımızda ‘keyfi uygulamalarımıza devam edeceğiz’ diyerek telefonlar yüzümüze kapatıldı” dedi.

OHAL ilanından bu yana SGDF, ESP, HDP, HDK, Devrimci Parti, Dev-Güç, Partizan, YDG gibi birçok sol sosyalist kuruma gerçekleşen operasyonlar ve işkenceler karşısında gençlik olarak Gezi’den ve Kobanê direnişinden aldıkları güçle mücadele ettiklerini vurgulayan Çoban, şöyle devam etti: “Buradan bir kez daha dile getiriyoruz ki, İzmir ve Balıkesir’de gözaltında tutulan SGDF’li yoldaşlarımızın ve elbette ki tüm devrimci, sosyalist, yurtsever yoldaşlarımızın başına geleceklerin sorumlusu başta İçişleri Bakanlığı, OHAL valiliği olmak üzere Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü ve İzmir Emniyet Müdürlüğü sorumludur.”

’33 DÜŞ YOLCUSUNUN YOLDAŞLARINI YILDIRAMAYACAKSINIZ’

Çoban, Özgür Gündem gazetesinin kapatılarak özgür basının susturulmaya çalışıldığını hatırlattı ve ekledi: “Devrimci demokratik üniversite öğrencilerini arka arkaya tutuklayanlar unutmamalıdır ki, her Cumartesi gözaltında kayıplara işkencelere karşı sokaklarda olan gençliği, 33 düş yolcusunun yoldaşlarını işkencelerle, gözaltılarla yıldıramayacaksınız. Gençlik OHAL’e direniyor, mücadelemiz büyüyor.”

Ezilenlerin Hukuk Bürosu (EHB) avukatlarından Gülhan Kaya, Suruç gazisi olan 8 kişinin 26 Ağustos’ta gözaltına alındığını öğrendiklerini belirtti. Kaya, “Şuan Balıkesir TEM’de tutuluyorlar. KHK gerekçe gösterilerek, dosyada gizlilik kararı olduğunu söylediler ve bilgi alamadık” dedi.

‘STAR GAZETESİ SOSYALİSTLERİ HEDEF GÖSTERİYOR’

Saray medyasının başı olan Star gazetesinde dün yayınlan ve sosyalistleri hedef gösteren haberi hatırlatan Kaya, “Müvekkillerimizle ilgili tam bir komplo düzenlendiğini görüyoruz. Çok değişik iddialar var. Esasında biz bunlara şaşırmıyoruz. Bunlar aynen kendisinden öncekiler gibi darbe süreciyle tasfiye ettikleri cemaat üyelerine yapılan komploları kurmaya çalışıyorlar” şeklinde konuştu.

Suruç katliamından bu yana saldırıların aynı biçimde devam ettiğini söyleyen Kaya, gözaltındaki müvekkillerinin sağlık durumları hakkında bilgi alamadıklarını kaydetti. Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “OHAL ile birlikte 30 gün gözaltında kalma durumları var ve biz ne zamana kadar gözaltında tutulacaklarını bilemiyoruz. Bu hukuksuzluğu protesto etmek için açlık grevindeler. Ve bizim su, şeker göndermemiz engelleniyor. 11 kişi gözaltında komplolara karşı direniyor. Bizde EHB olarak tüm hukukçuları ve demokratik kamuoyunuz direnen sosyalistlerin yanında olmaya çağırıyoruz.”

‘OHAL’İNİZ GENÇLİĞİN DEVRİMCİ GÜCÜ KARŞISINDA DURAMAYCAK’

Suruç katliamından bu yana en hızlı şekilde gençlik örgütlerinin dayanışmasını gördüklerini vurgulayan SGDF Eş Genel Başkanı Özgen Sadet, sokaklarda ve meydanlarda Suruç gazilerinin fotoğraflarını birlikte taşıdıklarını söyledi. Gençlik örgütleri katliamların hesabını sormak için and içtiklerinin altını çizen Sadet, devrimci dayanışmanın verdiği güçle OHAL’e karşı tekrar bir arada olduklarını vurguladı.

Sadet, “Ne tesadüftür ki dün bizi katledenler bugün OHAL yasalarıyla ve KHK gerekçeleriyle devrimcilere, demokratlara işkenceleri yasalaştırmaya çalışıyorlar” dedi.

OHAL yasalarına ve işkencelerin karşısında duran gençliğin gücünün gittikçe büyüdüğünü dile getiren Sadet, sözlerini şöyle tamamladı: “Bizleri yenemeyeceksiniz. Ne işkenceleriniz ne de OHAL’iniz gençliğin devrimci gücü karşısında duramayacak. Bizler şehitlerimizin ardılları ve tarihimizin mirası olarak, sizin OHAL’inize, baskınıza ve zorbalığınıza boyun eğmeyeceğiz.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir