Güç Birliği’nin 1 Eylül Barış Günü hazırlıkları sürüyor

Yaşanan savaş ve çatışmaların acil bir ihtiyaç haline getirdiği, “barışı” haykırmak için 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle alanlara çıkmaya çalışan Emek ve Demokrasi için Güç Birliği, valiliklerin olumsuz yaklaşımlarına ve bazı yerlerde henüz bir karar vermemiş olmasına rağmen, miting çalışmalarını bütün hızıyla sürdürüyor.

Türkiye’nin içeride ve bölgesel düzeyde yaşadığı savaş ve çatışmalardan dolayı, barışın acil bir ihtiyaç haline geldiğini düşünen Emek ve Demokrasi için Güç Birliği, 1 Eylül Dünya Barış Günü etkinlikleri için çalışmalarını sürdürüyor. Güç Birliği’nin İzmir, Ankara ve İstanbul‘da yapacağı mitingler için valiliklere başvurular yapıldı. 1 Eylül günü için İzmir Valiliği’ne yapılan başvuruya olumsuz yanıt verildi. Ancak Güç Birliği’nin miting veya etkinlik için girişimleri sürüyor.

İzmir: ‘Barış mitingi talebimizden vazgeçmeyeceğiz. 1 Eylül’de alanlarda olacağız’

3 Eylül tarihinde Ankara’da yapılacak olan miting için yapılan başvuruya yanıt bekleniyor.

Miting gününe kadar çalışmalar devam edecek

Güç Birliği’nin Kolej Meydanı’nda yapmak istediği miting için valiliğe yaptığı başvuruya şimdiye kadar herhangi bir cevap verilmedi. Buna rağmen miting çalışmalarına hız veren Güç Birliği bileşenleri, yaşanan savaş ve çatışmalar nedeniyle gittikçe acil hale gelen barış talepleri için alanlara çıkmaya kararlı. Bileşenlerin öncelikle kendi kitlesine yönelik başlattığı çalışmalar aynı zamanda birçok noktada ortaklaştırılıyor. Güç Birliği’nin oluşturduğu komitelerde, sorumlu tutuldukları alanlara ilişkin çalışmalarını sürdürüyor.

Güvenlik sadece devlete bırakılmayacak

Güç Birliği’nin en önemli çalışma alanlarından biri, güvenliği sağlama çalışması olarak belirlendi. Alan güvenliği sadece emniyet güçleri ve valiliğe bırakılmayacak olan Güç Birliği, katılım sağlayan tüm bileşenlerden güvenliği sağlayacak listeler oluşturmaları ve bunların komitelere bildirilmesini istedi. Emniyet tarafından sağlanacak olan güvenliğin yanı sıra, miting alanı, giriş çıkışlar ayrıca Güç Birliği’nin belirlediği görevliler tarafından sağlanacak.

Valilikten daha açıklama gelmedi

20’yi aşkın siyasi parti, meslek odası, sendika, Alevi örgütünün bileşeni olduğu Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Kolej Meydanı’nda yapacağı miting için valiliğe yapılan başvuruya ilişkin herhangi bir cevap verilmedi. Valilik nezdinde girişimlerini sürdüren Güç Birliği, valilikten çıkacak her türlü kararı anında değerlendirerek ona göre bir pozisyon belirleyecek. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir