Köln’de SGDF’yle dayanışma eylemi

Geçtiğimiz günlerde İzmir’de SGDF eşbakanı ve üyelerinin OHAL uygulamaları kapsamında gözaltına alınması Almanya’nın Köln kentinde protesto edildi, SGDF’yle dayanışmanın yükseltileceği belirtildi.

AvEG-Kon’un çağrısıyla yapılan eylem Wiener Platz’da gerçekleştirildi. Eylemde sık sık “Faşizme karşı omuz omuza”, “Kahrolsun faşizm, yaşasın mücadelemiz”, “SGDF yalnız değildir” sloganları Almanca olarak atıldı. “SGDF yalnız değildir” Türkçe ve “SGDF’ye dönük saldırılara son” Almanca pankartların açıldığı eylemde, SGDF, ESP, Aveg-kon ve YS bayrak ve flamalara taşındı.

AvEG-Kon adına yapılan açıklamada gözlatılara ilişkin şöyle dendi: “27 Ağustos sabahı İzmir’de SGDF (Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu) üyelerinin evlerine baskın düzenlendi. Baskınlarda SGDF Eşbaşkanı Oğuz Yüzgeç’in de olduğu 8 sosyalist genç gözaltına alındı. Sosyalist gençler Türkiye gençliğinin, işçi sınıfı ve emekçilerinin Kürdistan devrimine uzanan barış ve dayanışma elini ve birlik köprüsünü oluşturdular. Suruç katliamı sonrasından sonrada faşist devletin sürekli saldırılarına maruz kalmalarına rağmen mücadelelerini büyüterek sürdürdüler. Suruç katliamının yıldönümünde ‘Suruç İçin Adalet, Herkes İçin Adalet!’ kampanyası ile devletten hesap sormaya devam ettiler.”

SGDF’nin kararlı mücadelesini engellemeyen Türk devletinin, gözaltı ve tutuklama saldırılarını sürdürdüğünün belirtildiği açıklamada Avrupa’da yaşayan başta göçmen işçi ve emekçiler olmak üzeri, ilerici, devrimci ve sosyalist kurum ve kuruluşların SGDF’ye karşı gerçekleştirilen gözaltı terörünü protesto etmeye; gözaltına alınan SGDF yönetici ve üyelerinin özgürlüğünü sokakta haykırmaya çağırıldı. Gözaltına alınan sosyalist gençlerin derhal serbest bırakılması talep edildi.

Young Struggle adına yapılan konuşmada ise SGDF’nin Suruç katliamından itibaren mücadeleye kesintisiz devam ettiği, katliamcıların emellerine ulaşamadıkları belirtildi. Gözaltı teröründe işe yaramayacağı, SGDF’nin yürüttüğü adalet mücadelesiyle faşizme yargılamaya devam edeceğinin altı çizildi.

Eylemde Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) adına da bir konuşma yapılırken, Türkiyeli bir faşistin provokasyon girişimi boşa çıkartıldı. Eylem bitiminde katılımcılara teşekkür edilirken, aile ve avukatlarıyla hala görüştürülmeyen sosyalist gençler için önümüzdeki günlerde kapsamlı eylemler gerçekleştirileceği belirtildi. (ANF)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir