Özgürlük, sosyalizm ve barışın sesiydi

Vedat Türkali’nin ölümünün ardından yazarlar, siyasetçiler, okurlar Türkali’ye paylaştıkları mesajlarla veda etti.

Edebiyatımızın çınarı Vedat Türkali’nin ölümünün ardından yazarlar, siyasetçiler, okurlar, sendikalar, yayınevleri, İnsan hakları savunucuları Türkali’ye paylaştıkları mesajlarla veda etti.

Paylaşılan kimi mesajlar şöyle:

Semih Gümüş: Vedat Türkali özgürlük ve sosyalizm için karşılıksız özverilerin, kimliğinden ödün vermemenin simgelerindendi.

Murathan Mungan: Ardından söylenen, daha da söylenecek bu kadar çok güzel söz bırakmak. Bütün kalbimle uğurluyorum Vedat Türkali.

Ahmet Güneştekin: Bir ustayı, bir vicdan sahibini daha ölümsüzler ülkesine gönderdik…

Hülya Soyşekerci: “Nereden nasıl geleceğini bilmeden gelecek dehşetli güzel günlere inanıyordu.” Bir Gün Tek Başına

Ahmet Ümit: Usta bir yazarı, yorulmaz bir devrimciyi, büyük bir insanı kaybettik. Romanlarında yaşayacak.

Ahmet Mümtaz Taylan: Başını eğmeden, düş’lerini düşürmeden, ideallerini kalemine mürekkep ederek yaşamış yazar baba Vedat TÜRKALİ. Su gibi git…

İHD Genel Merkezi: Edebiyatın, sinemanın büyük çınarı ve halkların kadim dostu, insan hakları mücadelesinin önemli parçası Vedat Türkali’yi kaybettik.

Tayfun Atay: Çok büyük bir acı düştü içime: Adı Vedat Türkali. Şu yanlış hayata dayanma gücü veren bir sığınaktı. İç dünyamıza aynaydı. Bizle yaşayacak!

Eren Keskin: Devrimci olarak Yaşadı, hesap sorarak gitti. Hep yanımızdaydı ve hep öyle kalacak.Canımın içi, Vedat Türkali!

Vedat Yıldırım: Okumaya geldiğimiz bu bizans eskisi şehri ‘bir gün tek başına’ ile halelendiren apê Vedat Türkali oxir be…

B. Nihan Eren: “Tek bir günün sırası gelsin diye yaşam boyu bekliyoruz.” O gün hepimiz tek başına…

Sinan Dirlik: 97 yaşına kadar yaşamak değil, 97 yaşına kadar onuruyla, saygınlığıyla, dosdoğru, pırıl pırıl yaşayabilmek mühim… hoşçakal Vedat Türkali.

Metin Uca: “Bir Gün Tek Başına” da kalsam, boşuna çekilmedi bunca acılar diyerek sığınacağım büyük bir yazar olacak Vedat Türkali.

Çiğdem Erken: Efsane bir yazar, büyük bir özgürlük savaşçısını kaybettik. Tanışma, uzun uzun konuşma şerefine nail olmuştum. Ağla Türkiye ağla…

Yonca Lodi: Hayatımın romanı “Bir Gün Tek Başına” Hayatımın kelimelerinin yazarı  Vedat Türkali Mekanı cennet olsun…Yalnız kaldık iyice.

Mehmet Eroğlu: Vedat Türkali ölmüş:bir yaşamın sonu değil, onurlu bir geçmişin başlangıcı.

Can Dündar: “Sen şimdi haramilerin elindesin İstanbul. Hürriyet yok/ekmek yok/hak yok
Haramilerin gayrısına yaşamak yok”. Ve artık, Vedat Türkali’n de yok…

Ayhan Bilgen: Yazmakla yetinmeyip yapmaya çalışan,emek mücadelesi ile Kürt sorununun ayrılmazlıgına tanıklık yapan Vedat Türkali’yi rahmetle anacağız.

Zeynep Altıok Akatlı: Bu ülkede her gün tek başına aslında, her gün yalnızlaşarak… Vedat Türkali tek başınalıklara inat birliktekilere umuttur.

Osman Baydemir: Kürt halkına, haklı davasına,Kadim bir dostu…
Vedat Türkali Hakk’a yürüdü. Mekanın cennet olsun güzel insan…

Sezgin Tanrıkulu: Vedat Türkali yaşamı, mücadelesi ve eserleriyle ölümsüzleşti, geride hepimize alınacak bir ders bıraktı. Büyük bir kayıp, başımız sağolsun…

Şenay Aydemir: Ülke sinemasına ilki işçi/grev filmi “Karanlıkta Uyananlar”ı armağan etti.  Meltem Cumbul: Vedat Türkali Doğduğum yerde ‘Akşehir’ emeğin büyük. Güle Güle Güzel İnsan.

Ece Dizdar: Vedat Türkali vefat etmiş. Bir bariş elçisiydi. Hepimizin başi sağolsun kıymetli bir çınar devrildi.

(Kaynak: Evrensel)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir