SGDF’liler baskı ve gözaltılara karşı açlık grevine başladı

SGDF üyeleri, İzmir’de gözaltına alınan SGDF üyelerinin serbest bırakılması talebiyle açlık grevine başladı. Açlık grevi, sosyalist gençlerin adliyeye sevk edileceği güne kadar, 48 saatlik dönüşümlü şekilde sürecek.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), aralarında Suruç gazilerinin de olduğu sosyalistlerin serbest bırakılması talebiyle açlık grevine başladı. Açlık grevi, gözaltındaki sosyalistler adliyeye sevk edilene kadar, 48 saat dönüşümlü olarak devam edecek.

SGDF, HDP PM üyesi Beycan Taşkıran ve MYK üyesi Musa Piroğlu, ESP Genel Başkan Yardımcısı Çiçek Otlu, ÖTSP, Devrimci Parti, BEKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Ağbulut, HDP, Suruç Aileleri İnsiyatifi ve Suruç gazilerinin katılımıyla, HDP Kadıköy İlçe Örgütü’nde basın açıklaması düzenledi.

‘SURUÇ GAZİLERİ BİR YILDIR POLİS TERÖRÜNE MARUZ KALIYOR’

Açlık grevine giren Suruç gazisi ve SGDF üyesi Havva Cuştan yaptığı açıklamada, “Gezi’nin çocukları Kobane’ye gidiyor” şiarıyla yola çıktıklarını hatırlattı. 20 Temmuz 2015’te gerçekleşen Suruç katliamında 33 yoldaşlarının katledildiğini anımsatan Cuştan, “O gün 33 yoldaşını, arkadaşını ölümsüzlüğe uğurlayan ve o katliamdan yaralı kurtulan Suruç gazileri bir yıldır polis tacizine, terörüne maruz bırakılmaktadır. 20 Temmuz 2015’ten bu yana sistematik bir biçimde operasyonlar düzenlenmiş, keyfi gözaltılar gerçekleştirilmiştir” dedi.

Suruç gazilerinin yandaş medya tarafından “canlı bomba” ilan edilerek hedef gösterildiğinin altını çizen Cuştan, Suruç katliamının ardından halklara yönelik gerçekleşen katliamları hatırlattı. Katliamların ardından yüzlerce kişiyi ölümsüzlüğe uğurladıklarını söyledi.

‘SGDF ÜYELERİ İŞKENCELERLE YILDIRILMAK İSTENMEKTEDİR’

Suruç katliamının yıldönümünde ilan edilen OHAL ile Suruç gazilerine dönük saldırı ve işkencelerin başka boyutlarıyla devam ettiğine işaret eden Cuştan, “En son ise gözaltına alınan Suruç gazisi Ulaş Alankuş, Zafer Aydın, Suruç ve Ankara katliamı tanıkları Okan Danacı, Ozancan Sarı, Gözde Sivaslıoğlu ve SGDF Eş Başkanı Oğuz Yüzgeç’in de bulunduğu SGDF üyeleri komplolarla, işkencelerle yıldırılmak istenmektedir” diye konuştu.

Gözaltına alınan sosyalistlerin avukatlarıyla görüştürülmediği gibi, açlık grevinde oldukları halde şeker dahi verilmediğini belirten Cuştan, “Sahte deliller üretilmeye çalışılarak ve yalan propaganda ile tutuklamak istiyorlar.” dedi.

‘SGDF’LİLER DERHAL SERBEST BIRAKILMALI’

33 düş yolcusunun yoldaşları ve adalet arayışçılarının sesi olmak için açlık grevinde olduklarını duyuran Cuştan, yaşanan katliamlar, gözaltılar ve tutuklamalarla gençliğin asla teslim alınamayacağını vurguladı. Cuştan, şunları söyledi: “6’sı SGDF’li 11 kişi derhal serbest bırakılmalı, işkenceler son bulmalıdır. OHAL’in işkencelerine karşı yüreklerimiz onlarla atıyor. Arkadaşlarımıza dönük işkence son bulana kadar açlık grevindeyiz.”

PİROĞLU: ONLAR KAYBEDECEK BİZ KAZANACAĞIZ

Devrimcilere yönelik saldırıların gün geçtikçe arttığına dikkat çeken HDP MYK üyesi Musa Piroğlu, mücadele yürüten HDP, ESP ve Devrimci Parti üyelerinin sürekli hedef haline getirilmesine tepki gösterdi. Piroğlu, hapishanelerin neredeyse katliam alanlarına dönüştürüldüğünü söyledi ve ekledi, “Gözaltıların 30 güne çıkarılması, avukat görüşlerinin engellenmesi açıkça işkence çağrısı yapıyor.”

OHAL’in ve Suriye’de yürütülen kanlı savaşın sona ermesi için mücadele yürüttüklerini söyleyen Piroğlu, “Halkların kardeşçe yaşayabilmesi için demokratik bir yaşam istiyoruz. Gözaltındaki arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını istiyoruz. Omuz omuza mücadele etmeye devam ediyoruz. Biliyoruz ki onlar kaybedecek biz kazanacağız” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir