‘Vedat Türkali’yi unutmayacağız’

Edebiyatın usta yazarlarından Vedat Türkali, 97 yaşında yaşamını yitirdi. Yazdıkları ve yaşamı ile Türkali’nin gelecek nesillere büyük bir miras bıraktığını belirten siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri Türkali’yi unutmayacaklarını vurguladı.

Edebiyatın usta isimlerinden Vedat Türkali, 97 yaşında hayata gözlerini yumdu. Türkali, bir süredir tedavi gördüğü hastanede, çoklu organ yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi.

Türkali’nin yaşamını yitirmesine ilişkin başsağlığı mesajları yayımlayan siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri, “Direngen, onurlu bir yaşam ve miras, unutmayacağız” dedi.

HDP: YERİ DOLDURULAMAZ

HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş da Türkali için mesaj yayımladı.

Yüksekdağ ve Demirtaş, Türkali’nin Türkiye’de demokrasi, özgürlük ve eşitlik mücadelesinin önemli isimlerinden olduğunu vurguladı.

Mesajda, şunlar kaYdedildi: “Vedat Türkali, yarattığı eserleri ve siyasi duruşuyla Türkiye işçi hareketi mücadelesinin, sosyalist ve devrimci mücadelenin önemli kişiliklerinden biri oldu. Vedat Türkali, Kürt sorunu üstüne doğruları en erken dile getirenlerden biriydi. Kürt halkıyla ve siyasetiyle kurduğu dayanışma ilişkisi, barış ve çözüm konularında sahip olduğu kararlı duruş her zaman büyük bir destek oldu. 2002 seçimlerinde Demokratik Halk Partisi’nden (DEHAP) aday olması bunun önemli bir adımı olmuştu.

Yazdığı romanları ile toplumsal ve siyasal mücadele tarihine ışık tutan, karanlıkta kalmış birçok yaşanmışlığı aydınlatan ve bu tutumu ile geçmişin anlaşılmasına büyük hizmetleri olan Vedat Türkali hepimizin yüreğinde ve zihninde son derece önemli bir yere sahip oldu.

Bu yeri doldurulamaz kayıptan ötürü ailesine, dostlarına ve halklarımıza başsağlığı diliyoruz.”

ESP: ONURLU VE DİRENGEN YAŞAMI İLE GELECEĞE AYDINLIK BİR MİRAS BIRAKTI

Başta ailesi ve yakınları olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı dileklerini ileten Ezilenlerin Sosyalist Partisi Genel Merkezi, “Vedat Türkali, faşizme ve sömürgeciliğe karşı tutumuyla, Kürt halkının ve ezilenlerin dostu olmakla halklarımızın gönlünde hak ettiği yeri almıştır. Savaşın yükseldiği, baskının arttığı günlerde susmayarak, savaşa karşı durmuş ve ezilenlerin yanında saf tutarak onurlu bir aydın olmanın gereğini yerine getirmiştir. Türkali’nin eserleri onun ölümsüzlüğünün ilanıdır. Tıpkı o meşhur şiirinde dediği gibi, ‘yumruklarımız, haramilerin saltanatını yıkacak!'”

Türkali’nin, direngen, onurlu yaşamı ile gelecek nesillere aydınlık bir miras bıraktığını vurgulayan ESP, “Yokluğu, tutarlı demokrat aydın kimliğine en fazla ihtiyaç duyulan bir dönemde büyük bir boşluk bırakacaktır. Edebiyat dünyası toplumsal gerçekçiliği kalemiyle yansıtan Vedat Türkali’nin yeri doldurulamaz bir kayıptır. Anısını yaşatacağız!” diye kaydetti.

TUNCEL: YERİ DOLDURULMAZ BİR BOŞLUK BIRAKTI

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Türkali’nin yaşamını yitirmesinden büyük üzüntü duyduklarını söyledi.

Tuncel, “Yazılarından ve düşüncelerinden her zaman faydalandığımız/faydalanacağımız Türkiye’nin siyasal düşünce sistemini sürekli sorgulamış, yenilenmenin kaçınılmaz gerekliliğini savunmuş, Kürt sorununun çözümü konusunda zor dönemlerde düşüncelerini korkusuzca açıklamış ve barışçıl önermeler getirmiş dostumuzun aramızdan ayrılışı içimizde yeri doldurulamaz bir boşluk bırakmıştır.

Vedat Türkali’ye Allah’tan rahmet ailesine, dostlarına ve tüm sevenlerine baş sağlığı dileklerimi iletiyorum” dedi.

EMEP: O’NUN ADI BU ÜLKENİN GELECEĞİNE EMANET

Emek Partisi (EMEP) Genel Merkezi, Türkali’nin sadece yazdıklarından tanınmadığını belirtti; “Açlık grevleri dayanışma eylemlerinden, Kürt sorununun demokratik çözümü talebiyle aldığı tutumdan ve barış gösterilerinden, “haramilere” karşı ezilenlerin yanında saf tutmasından tanıyoruz” dedi.

Mesajda, şunlar ifade edildi: “Çünkü O, Türkiye’nin geleceğine ilişkin kolektif arayışın bir parçası olmayı tercih etmiştir. Bu bakımdan hep ezilenlerin, halkın, mücadele edenlerin acıları acısı, kazanımları kazanımı olmuştur.

Vedat Türkali’yi kaybettik;
Ama O’nun adı artık bu ülkenin geleceğine, ezilenlerine, sosyalistlerine emanet. Sözü ve sesiyle, eserleriyle emek, barış, demokrasi ve sosyalizm mücadelesi verenlerin elinde, dilinde yaşamaya devam edecek.”

DİSK: İŞÇİ SINIFI SANATÇISINI UNUTMAYACAK

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, mesajında şunları kaydetti:

“İşçi sınıfının sanatçısı Vadat Türkali’yi unutmayacağız. Demokratik ülke mücadelesinde yol arkadaşımız, Türkiye’deki ilk işçi/grev filminin senaristi, kavgamızda söylediğimiz şiirlerin şairi, işçi sınıfını incelikle anlatan romanların yazarı Vedat Türkali’yi sonsuzluğa uğurlamış bulunuyoruz. Acımız tarifsiz, kaybımız büyüktür.

İlerleyen yaşına ve hastalıklarına rağmen 1 Mayıs 2010’da Taksim Meydanı’na çıkan, elinde döviziyle yürüyüşlerde, mitinglerde yanı başımızda duran Türkali’ye sözümüzdür: Onu kavgamızın şehrinde, parklarında, köprülerinde, meydanlarında yaşatacağız. Haramilerin saltanatını yıkacağız!

İşçi sınıfı, sanatçısını unutmayacak. Ailesinin, sevenlerinin ve tüm işçilerin başı sağolsun.”

İHD: YİNE IŞIĞIMIZ OLACAK

Türkali’den fiziksel olarak ayrılmanın üzüntüsünü ve yalnızlığını yaşadıklarını belirten İHD İstanbul ŞUbesi, “İnsan hakları mücadelesinde, zulme karşı direnişte ömrünün sonuna kadar emek harcayan, bizimle olan, yol gösteren, umut veren Vedat Türkali, yine romanları, yazıları, sözleri ile ışığımız olacak.

Bu daha zor zamanlarda, onun coşkusu, umudu, hayalleri ile zenginleşecek, güçleneceğiz. Sevgimiz, saygımız hep seninle olacak Vedat Türkali” dedi.

HDK: İŞÇİ SINIFI VE KÜRT HALKI ARASINDA BİR KÖPRÜYDÜ

HDK Eşsözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Ertuğrul Kürkçü de Türkali’nin yaşamını yitirmesinden derin üzüntü duyduklarını bildirdi.

Mesajda şunlar ifade edildi:”Eserleri ve tutumuyla hem gönlümüzü hem zihnimizi aydınlatan, Türkiye ve Kürdistan’ın fikir dünyasına ışık tutan bir düşünür ve kanaat önderiydi Vedat Türkali. İşçi hareketi ve Kürt halkı arasında bir köprüydü, ezilenlerin, sosyalistlerin ortak sesiydi. Büyük toplumsal ve siyasal meseleleri edebiyat aracılığıyla büyük okur yığınlarının gündemine taşıdı.”

BEKSAV VE SANAT VE HAYAT: SAYGI VE MİNNETLE ANACAĞIZ

Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı ve Sanat ve Hayat Dergisi, yayınladığı mesajda şunları kaydetti: “Ortalığın karıştığı, toza dumana bulandığı zamanlarda, kökü derinde bazı ağaçlar vardır. Başka ağaçlar yere kadar eğilirken, sanki ‘bir gün tek başına’ kalacağını bilirmiş gibi, öylece dik dururlar. Meyve vermediklerinde de hep dirençli, hep yeşildirler.

Oysa kimi ağaçlar vardır, meyveleri bittiğinde, adları hatırlanmaz, toprağa karışıp yok olurlar. İşte bu tek başına da olsa orman da olsa mücadeleden, kavgadan, bir taraf olmaktan vazgeçmeyen Vedat Usta biraz öyledir.”

Örgütlü olarak yaşamını sürdüren Türkali’nin 1951 tevkifatında en uzun hapis yatan isimlerden olmasına rağmen mücadeleden hiç kopmadığını, bir komünist olarak hayatını sürdürdüğü vurgulanan mesajda, “Partisinin çizgisine karşın ilkelerinin peşinden giden usta, bazı zamanlarda yalnız kalsa da kendisi gibi partisinin çizgisiyle sorun yaşayanlarla ve mücadelede taraf olanlarla hep yan yana bir şeyler yapmalı diyen bir hattır. Vedat Türkali belki hep aynı örgütün içinde yer almadı ama hep doğrunun tarafında olmaya çalıştı. Kürtlerin yanı başındaki mücadelesinde, eski geleneği Kemalizmin çizgisine kaymışken, o Kürt siyasetine ve onun onurlu mücadelesine destek olmak için milletvekili adayı olmuştur” denildi.

Türkali’nin sadece politik yanıyla değil Türkiye edebiyatı, sineması için de bir ağaç olduğu vurgulanan mesajda, şunlar ifade edildi: “Ama en fırtınalı kışlarda bile meyveye duran koca bir ağaçtır. Yazdığı, gözlemlediği, senaryolaştırdıkları aslında hep bizim hikâyemizdir.

Bir gün tek başına ortada kalmış bir devrimci, bazen bazı anlarda işkenceye direnen devrimciler, bazı anlarda gündelik yaşamın diyalektiğindeki çelişkiler, mücadelelerdir. Hele kavgada taraf olmayı, öyle çok keskin olmasan da, belki de bazı yanlarıyla yazdıklarının kabul edilemeyecek bile olsa ama bizden olan bizim eksiklerimiz, zaaflarımızdan beslenen bir yandır.

Bazı anlarda birbirimize uzak düşsek de ve hatta birbirimizi anlamakta zorlansak da hep yan yana olduğumuz mücadele dostumuz olan ustayı saygı ve minnetle anacağız.” (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir