Ankara’da gençlik örgütleri: Gözaltındaki SGDF’liler serbest bırakılsın

Ankara’da gençlik örgütleri, İzmir’de 6’sı SGDF’li 11 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin İHD Şube binasında basın toplantısı düzenledi, 11 sosyalistin derhal serbest bırakılmasını istedi

Ankara’da gençlik örgütleri, İzmir’de 6’sı SGDF’li 11 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin İHD Şube binasında basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında vicdan sahibi herkesin, gerekli duyarlılığı göstermesi ve hukuksuzluğa karşı durması gerektiği vurgulandı. Toplantıya çok sayıda gençlik örgütünün yanı sıra ESP ve HDP üyeleri de katıldı.

Basın toplantısında söz alan İHD Öğrenci Komisyonu üyesi Velat Ak, devletin dış politika da iflasın eşiğine geldiğini, kendi içerisinde çelişkili ve çatışmalı olduğunu belirterek, devletin kendisine biat etmeyen tüm muhalif kamuoyunu susturmaya çalıştığını söyledi.

“OHAL’den payımıza düşen, baskı, zulüm, işkence ve yasak olmuştur. Gazeteler kapatılıyor, gazeteciler ve aydınlar tutuklanıyor, bölgede kirli savaşı daha derinleştirmek isteniyor” diyen Ak, yürütülen bu siyasetin faşist, histerik bir ruhla toplumun en yaratıcı, en dinamik kesimini yıldırmayı hedeflediğini söyledi. Ak, “Bizler insan hakları savunucuları olarak, gözaltına alınan SGDF’li arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Bu hukuk dışı keyfi uygulamaları karşısında duracağımızı vurgularken, vicdan sahibi tüm demokratik kamuoyunu gerekli duyarlılığı göstermeye ve sorumluluk almaya davet ediyoruz” diye çağrı yaptı.

Gençlik örgütleri adına ortak basın açıklamasını okuyan Hünkar Genç, İzmir’de 23 Ağustos günü gerçekleşen şafak operasyonuyla aralarında SGDF MYK üyesi Ozan Özgenler’in de bulunduğu ESP ve SGDF üyeleri gözaltına alındığını hatırlattı. Genç, uzun süreli gözaltı işkencesi devam ederken birkez daha İzmir’de 8 sosyalistin gözaltına alındığını vurguladı. Genç, “Suruç gazilerimizden SGDF Eşbaşkanı Oğuz Yüzgeç, Okan Danacı, Ulaş Alankuş, Zafer Aydın’ın ve ÖGK Koordinasyon Üyesi Gözde Sivaslıoğlu’nun aralarında olduğu 8 kişi keyfi bir gözaltı uygulamasına maruz kaldı” dedi.

Gözaltına alınanların günlerce avukatlarıyla görüştürülmediğini kaydeden Genç, İzmir’de ve Balıkesir’de gözaltında tutulan SGDF’lilerin uzun gözaltı sürelerinde OHAL uygulamalarına karşı sergilediği duruşun, gençliğin OHAL’e cevabı olduğunu belirtti. Genç, “Her Cumartesi gözaltında kayıplara, işkencelere karşı sokaklarda olan gençliği, 33 Düş Yolcusunun yoldaşlarını işkencelerle, gözaltılarla yıldıramayacaksınız” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir