Balıkesir Adliyesi önünde gözaltılara tepki

Aralarında SGDF üye ve yöneticilerinin de bulunduğu 11 sosyalistin Balıkesir’de gözaltında tutulmasına ve komplolara karşı Balıkesir Adliyesi önünde açıklama yapıldı.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üye ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 11 sosyalistin komplo teorileriyle gözaltına alınmasına Balıkesir’de tepki gösterildi.

Gözaltına alınanların aileleri, avukatları ve SGDF’li gençlerin yaptığı açıklamaya İHD Balıkesir Şube Başkanı Kemal Teke, HDP İl Eşbaşkanları Gülderen Kasap ve Cafer Sarıtepe, HDP PM üyesi Nadiye Gürbüz ve ESP MYK üyesi Özlem Gümüştaş katıldı.

Adliye önünde yapılan açıklamada konuşan SGDF’li Çiğdem Geçimli, 20 Temmuz 2015’te düş yolcularını katlederek savaş ilan eden Saray’ın tam bir yıl sonra 20 Temmuz 2016’ta OHAL ilan ederek savaşı dört bir yana yaydığına dikkat çekti. OHAL kapsamındaki uygulamalarla Suruç gazilerinin hedef alındığına işaret eden Geçimli, Dersim, İzmir ve Balıkesir’de gözaltılar yaşandığını belirtti.

26 Ağustos akşamı Balıkesir’de yürütülen bir soruşturma adı altında aralarında SGDF’lilerinde bulunduğu 11 kişinin gözaltına alındığını kaydeden Geçimli, SGDF Eşbaşkanı Oğuz Yüzgeç, Okan Danacı, Ulaş Alankuş, Zafer Aydın ve ÖGK Koordinasyon üyesi Gözde Sivaslıoğlu’nun gözaltında tutulduğunu belirtti. Gözaltına alınanların işkenceye maruz kaldığını söyleyen Geçimli, 11 kişinin keyfi bir şekilde gözaltında tutulduğunu ifade etti.

Gözaltına alınanların avukatlarıyla görüştürülmemesine ilişkin bir karar olmamasına rağmen 3 gün boyunca avukatlarıyla görüştürülmediğini, yürütülen mücadele ve ısrarlar sonucu görüşmenin sağlandığının bilgisini veren Geçimli, ailelerin hala çocuklarıyla görüştürülmediğini söyledi.

OHAL ilanının ardından sosyalistler, devrimciler ve yurtseverlere yönelik yoğun gözaltı operasyonları yapıldığını hatırlatan Geçimli, “Her Cumartesi gözaltında kayıplara, işkencelere karşı sokaklarda olan gençliği, 33 Düş Yolcusu’nun yoldaşlarını işkencelerle, gözaltılarla yıldıramayacaksınız” dedi.

Ardından konuşan Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından Sezin Uçar, dosyada gizlilik kararı olmasına rağmen havuz medyasında müvekkillerini hedef gösteren haberler yapılmasına tepki gösterdi. Servis edilen haberlerle müvekkillerine yönelik bir komplo üretilmeye çalışıldığına dikkat çeken Uçar, “20 Temmuz’dan itibaren ilan edilen olağanüstü hal olağan hale getirilmeye çalışılıyor. Biz buna izin vermeyeceğiz. Urfa’da, Dersim’de, İzmir’de nasıl OHAL uygulamalarına karşı mücadele ettiysek Balıkesir’de de mücadele edeceğiz” diye konuştu.

Gözaltında tutulan Bilen Ceyran’ın annesi Meryem Şaşmaz, dosyada gizlilik kararı olmasına rağmen bazı gazetelerde çocuklarına yönelik çıkan yalan dolu haberlere şaşırdığını söyledi. Çocuklarıyla bir an önce görüşmek istediklerini söyleyen Şaşmaz, gözaltının en kısa sürede sona erdirilmesi gerektiğini kaydetti. Açıklama “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganıyla sona erdi.

Aileler ve avukatlar, gözaltındaki yakınlarıyla görüşmek üzere Başsavcı’ya dilekçe sunarken taleplerine olumlu yanıt verilmedi. Aileler ve avukatlar, Balıkesir Emniyeti’nin önüne geçerek bekleyişlerini sürdürüyor. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir