Bilgen: Belediyelere kayyum kararnamesi yasal hiledir

Belediyelere kayyum atanması ve illerin ilçe yapılması için kanun hükmünde kararname çıkarılması yasaya dönük bir hile olduğunu vurgulayan HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, iki ilin ilçe yapılmasına ilişkin yasadan, kamuoyunun net tavrıyla vazgeçilmiş olması sevindirici olduğunu ifade etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen Genel Merkez binasında gündeme ilişkin basın toplantısı düzenledi.

AKP/Saray cuntası tarafından Cerablus’u işgal operasyonuna ilişkin konuşan Bilgen, “Bir operasyon devam ediyor. Bu operasyon her ne kadar Cerablus’la başlamış olsa da ne kadar süreceği, somut olarak neyi hedeflediği konusunda kaygı duyulmaya değer bir muğlaklığın olduğu bir operasyondur. Birilerinin bayramı Cerablus’ta geçirme hevesinin bedeli, bu ülkenin yoksul çocuklarının ailelerinin de bayramı yas içerisinde, gözyaşıyla geçirmesine sebep olacak. O açıdan, maceracı siyasetten ve Türkiye’nin güvenliğini tehdit edecek yaklaşımlardan bir an önce vazgeçilmesi gerekiyor” dedi.

CERABLUS 17 AYDIR DAİŞ KONTROLÜNDE

Operasyonun ayrıntılarına ilişkin ciddi bir muamma olduğunu söyleyen Bilgen, Cerablus’un 17 aydır DAİŞ kontrolünde olduğunu hatırlattı. Bilgen, “Türkiye Cerabus’a girdiğinde ne kadarlık bir DAİŞ kuvveti vardı? Nasıl çatışmalar oldu? Cerablus’u ne kadar DAİŞ üyesi koruyordu? Cerablus halkına zulüm yapan sadece 7 DAİŞ’li ise şimdiye kadar neyi bekledik sorusunu sormamız gerekiyor. Görünen o ki, mesele Cerablus’u DAİŞ’den almak değil. DAİŞ’in bölgede tutma ihtimali zayıfladıkça, DAİŞ’in kontrolünden çıkacak yerler Demokratik Suriye Güçleri’nin kontrolüne girmesin diye bir telaşla, operasyon içinde operasyon denilebilecek bir tutumla karşı karşıyayız” diye belirtti.

“Bu operasyonda El Nusra’nın yeri neresidir? El Nusra DAİŞ’den ne kadar farklıdır? ÖSO, Suriye’de savaşın başladığı yıllardaki ÖSO mudur, yoksa adı ÖSO olan ama içinde El Nusra’dan, Ahrar-uş Şam’dan ya da DAİŞ’den çok da farkı olmayan, sivilleri hedef alan, katliam yapmış olan yapılar var mıdır?” diye soran Bilgen, “Eğer bunlar TSK’nin müttefikleriyse, galiba Türkiye kamuoyuna açıklanması gereken çok önemli nokta var” dedi.

Bilgen, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kilis’e sürekli roket atan DAİŞ’in Cerablus’ta neden tepki vermediği elbette önemli bir soru ama bir başka önemli soru da, Demokratik Suriye Güçleri’nin Türkiye’yi nasıl tehdit ettiği, Türkiye için nasıl bir tehdit oluşturduğu sorusudur. Bu konuda hamaset içeren mesajlar vermek yerine, Türkiye’ye yönelik ifade ettiği tehdidin ne olduğuna dair net açıklamaların yapılması gerekiyor. PYD siyasi olarak, YPG askeri olarak Türkiye’yi hedef alan, gelecekte de Türkiye’yi hedef alabilecek bir yaklaşım içerisindeyse, bunu bilmek toplumun hakkıdır. Ancak böyle bir şey yokken, aksine Türkiye ile ittifak yapmak beklentisi varken, Türkiye kendisine düşman üretme yolunu tercih etmişse, bu tutum Suriye’nin barış ve huzura kavuşmasını geciktirmekten başka bir işe yaramayacaktır.”

Adli Yıl açılış töreninin Saray’da yapılacak olmasını eleştiren Bilgen, yargının hiçbir zaman bağımsız olmadığını söyledi. Bilgen, “Daha önce de yargı mensupları farklı platformlarda brifinglere çağrılıyorlardı. O brifingler yargı bağımsızlığına yönelik tehdit oluşturuyordu. Herkes de bu konuda tepkisini ortaya koyuyordu. Şimdi brifingi veren makam değiştiğinde, yargı bağımsızlığı açısından yaptığımız eleştiriler ortadan kalkmış olmuyor” dedi.

YARGI BAĞIMSIZLIĞINI TEHDİT EDEN NEDİR?

Bilgen, “Özellikle Yargıtay Başkanı’nın eleştirileri anlamakta zorlanmasını biz gayet iyi anlıyoruz. Yargı bağımsızlığını tehdit eden şey nedir, bir açıklama yapsın, biz de bilelim ve yaklaşımımızı yeniden değerlendirelim. Birlikte çay toplamak yargı bağımsızlığını tehdit etmiyor, yürütmenin ev sahipliğinde adli yıl açılışı yapmak yargı bağımsızlığını tehdit etmiyor, doğrudan doğruya en yüksek yargı organının kararlarını tanımamak yargı bağımsızlığını tehdit etmiyor, yargıya talimat vermek yargı bağımsızlığını tehdit etmiyorsa, yargı bağımsızlığını tehdit eden nedir?” diye sordu.

Belediyelere kayyum atanması ve illerin ilçe yapılması için kanun hükmünde kararname çıkarılması yasaya dönük bir hile olduğunu vurgulayan Bilgen, “Yargıtay Başkanı’nın bu açık kanun hilesini de kendisine dert edinmesi ve buna ilişkin bir mesaj vermesi gerekiyor” dedi.

İKİ İLİN İLÇE YAPILMASINA KARŞI KAMUOYU NET TAVIR KOYDU

İki ilin ilçe yapılmasına ilişkin yasadan, kamuoyunun net tavrıyla vazgeçilmiş olması sevindirici olduğunu ifade eden Bilgen, “Biz bunu bir ortak akla saygı olarak görmek, böyle yorumlamak isterdik. Ancak şimdi bilgilere baktığımızda, o gün Meclis’ten yasayla geçirilmeyen düzenlemenin şimdi KHK ile gündemleştirilmesi riskiyle karşı karşıyayız. Belediyelere kayyum ile ilgili düzenleme yasayla getirilmiş olsaydı bunu Anayasa Mahkemesi’ne götürmek ve Hükümet’i tedirgin edebilecek bir durumla karşı karşıya kalabilecektik” diye konuştu.

Bilgen, “Şimdi, OHAL ile hiçbir ilgisi olmadığı halde, ki KHK’lerin doğrudan OHAL ile ilgili hazırlanması gerekiyor, belediyelere kayyum atanmasının bir oldu bittiyle gündeme yeniden taşınma ihtimali bizde ciddi kaygı uyandırıyor” dedi. (ETHA)

 
One thought on “Bilgen: Belediyelere kayyum kararnamesi yasal hiledir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir