Diyarbakır’daki tarihi açıklama için çağrı

DTK, HDP, KJA, DBP ve HDK’nin yarın Amed’de yapacağı açıklamanın hazırlıkları son aşamaya gelirken, DBP İl Eşbaşkanıvekili Abdullah Eflatun, halkı açıklamaya katılmaya davet etti.

Amed’de (Diyarbakır) DTK, HDK, KJA, DBP ve HDP öncülüğünde yarın DTK binası önünde saat 17.00’de yapılacak olan tarihi açıklamanın hazırlıklarının sonuna gelindi. İçeriğine ilişkin bilgi verilmeyen açıklamaya, DTK, HDK, KJA, DBP ve HDP eşbaşkanları, HDP’li vekiller, DBP’li belediye eşbaşkanları ve tüm seçilmişler başta olmak üzere Kürt kurumlarının temsilcileri ile halk katılacak.

‘Birinci gündem Öcalan olacak’

Açıklamanın hazırlıklarına ilişkin konuşan DBP Amed İl Eşbaşkanıvekili Abdullah Eflatun, tarihi açıklamanın birçok boyutuyla kapsamlı mesajlar içerdiğini belirterek, bunlardan birinci gündemin PKK Lideri Abdullah Öcalan olduğunu söyledi. Eflatun, açıklamada Kürt sorununun çözümüne ilişkin tarihten bu yana barışta ısrar eden Kürt halkının talebinin bir kez daha yinelenerek dünya kamuoyu ile paylaşılacağını kaydetti. Eflatun, yine Kürt halkının kazanımlarına yönelik yapılan saldırılara karşı net bir tutumun alınacağını ifade etti. Eflatun, bugün ve yarın HDP ve DBP’nin açıklama öncesi konuya ilişkin bir kez daha bir araya gelerek ayrı ayrı toplantı alacaklarının bilgisini paylaştı.

‘Güvenliği kendimiz sağlayacağız’

Açıklamanın yapıldığı alanda en az 500 kişi ile güvenliğin sağlanacağını ifade eden Eflatun, Kürt halkının bundan sonra yaptıkları tüm eylem ve etkinliklerinde kendi güvenliğini sıkı sağlayacağını ifade etti.

Eflatun, yarın saat 17.00’de tüm Amed halkını DTK önüne gelip yapacakları açıklamayı sahiplenmeye çağırdı. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir