Fransa’dan Türkiye’ye tepki: Savaş daha da alevlenir

Türkiye’nin Cerablus işgaline ve saldırılarına ABD’den sonra bir tepki de Fransa’dan geldi. Türkiye’nin operasyonunu çelişkili bulan Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, “Savaş daha da alevlenir” uyarısında bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Türkiye’nin “Fırat Kalkanı” adı altında Kuzey Suriye’ye yönelik başlattığı işgal harekatına ilişkin açıklamalarda bulundu. Hollande, “çelişkili” olarak tanımladığı operasyonu eleştirdi.

ABD’nin The New York Times gazetesinin haberine göre, François Hollande’nin yaptığı açıklamada, Suriye’ye yapılan “çoklu ve çelişkili askeri müdahalelerin Suriye’yi yerle bir eden savaşı daha da alevlendirme riski taşıdığına” dikkat çekti.

Fransa Cumhurbaşkanı, “Fransa’nın da destek verdiği ABD liderliğindeki koalisyonun bir parçası olarak IŞİD’le mücadele eden YPG ve PYD güçlerine karşı Türkiye tarafından yapılan eylemleri” de eleştirdi.

Suriye konusunda Rusya ile işbirliği çağrısı da yapan Hollande, Ekim ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Fransa’ya davet edeceğini söyleyerek, Rusya’nın müzakerelerdeki aktörlerden biri olması gerektiğini kaydetti. Hollande, “en büyük önceliklerinin çatışmalara bir son verilip müzakerelere dönülmesi” olduğunun altını çizdi. (DİHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir