İzmir’de gözaltındaki ESP ve SGDF üyeleri serbest bırakıldı

İzmir’de 23 Ağustos’ta gözaltına alınan ESP İl Başkanı ve SKM MYK üyesi Ezgi Bahçeci’nin de aralarında olduğu sosyalistler adliyeye sevk edildi. 8 günlük gözaltının ardından, 3 sosyalist savcılık ifadesi alınarak, 3 sosyalist de tutuklama talebiyle sevk edildikleri mahkemeden serbest bırakıldı.

İzmir’de 23 Ağustos günü yapılan ev baskınlarıyla gözaltına alınan ESP ve SGDF üyeleri emniyetteki işlemlerinin ardından bugün adliyeye sevk edildi.

ESP İl Başkanı ve SKM MYK üyesi Ezgi Bahçeci, ESP PM Üyesi Levent Akhan, SGDF MYK Üyesi Ozan Özgenler, Ender Gürboğa, Onur Güven ve Mehmet Polat, gözaltına alınışlarının sekizinci gününde adliyeye çıkarıldı.

Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından Kamil Ağaoğlu, dosya üzerinde gizlilik kararı olması durumunda dahi görebildikleri bazı belge ve bilgilerin, OHAL kararnameleri gerekçe gösterilerek ulaşmalarının engellendiğini kaydetti. Av. Ağaoğlu, “Müvekkillerin neden gözaltına olduğuna ilişkin Emniyet sorgusunda sorulan sorular kadar biliyoruz” dedi.

Sosyalistlerin ESP ve SGDF’nin eylemleri nedeniyle sorgulandıklarını kaydeden Av. Ağaoğlu, “Müvekkiller, yönetici ve çalışanı oldukları ESP, SGDF ve SKM’nin düzenlediği demokratik eylemler, anmalar ve toplantılar nedeniyle sorgulandı. Bu faaliyetler ‘örgütsel faaliyet’ olarak gösterilmeye çalışılıyor” diye belirtti.

8 GÜNLÜK KEYFİ GÖZALTI SONRASI SERBEST BIRAKILDILAR

ESP ve SGD üyelerinin adliyedeki işlemleri başladı. 8 gün boyunca gözaltında tutulan sosyalistlerden Mehmet Polat, Ender Gülboğa ve Onur Güven savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Bahçeci ve diğer sosyalistler ise tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. ESP İl Başkanı ve SKM MYK üyesi Ezgi Bahçeci, ESP PM Üyesi Levent Akhan ve SGDF MYK Üyesi Ozan Özgenler de mahkemedeki ifade işlemlerinin ardından adli kontrol şartı getirilerek serbest bırakıldı. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir