KJA’lı kadınlar: 31 Ağustos’ta DTK önünde olalım

KJA’lı kadınlar 31 Ağustos’ta DTK önünde yapılacak olan tarihi açıklamanın tek ana gündem maddesinin PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit olduğunu söyleyerek, tüm kadınların açıklamaya katılmasını istedi.

HDP, KJA, DBP, DTK ve HDK öncülüğünde 31 Ağustos akşam saat 17.00’de DTK önünde yapılacak olan tarihi açıklamaya KJA üyesi kadınlardan katılım çağrısı geldi.

31 Ağustos gündemi Öcalan

“31 Ağustos gündemimiz PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve özgürlüğüdür” diyen KJA üyesi Zekiye Güler, 31 Ağustos akşamı saat 17.00’de DTK binası önünde olacaklarını söyledi. Bütün Amedli kadınları, gençleri yapılacak olan tarihi açıklamaya beklediklerini belirten Güler, yapılacak açıklama ile güçlü bir eylem takvimi planlanacağını duyurdu.

Yeni bir başlangıç takvimi: 31 Ağustos

Güler, şöyle konuştu: “Kadınları açıklanacak olan eylem planını sahiplenmeye çağırıyoruz. Kadınlar açıklanan deklarasyon ile yaşanan sürecin hem öncüleri hem de güç katanı olmalılar. Çünkü yeni yapılacak olan açıklama ile gerek Kürt halkı için gerek ise Kürt kadınları için yeni bir başlangıç takvimi olacak. Öcalan için başlattığımız kampanya ile deklare edilen eylem planını daha güçlü bir aşamaya getireceğiz.”

‘Öcalan’ın durumu kaygılandırıyor’

DBP Bağlar İlçe Eşbaşkanı ve aynı zamanda KJA üyesi Arzu Karaman ise, Öcalan üzerindeki tecrit ve kendisinden haber alamamasına dikkat çekerek, ” Önderliğimizden haber alamamak kaygılandırıyor bizi” dedi. KJA’nın başlatmış olduğu kampanyaya işaret eden Karaman, kampanya kapsamından yapılan eylem ve etkinliklerin yasaklandığını hatırlattı. Karaman, OHAL sürecinin bahane edilerek Kürt halkının sesinin bastırılmaya çalışıldığını vurgulayarak, Öcalan’dan haber alıncaya dek eylem ve etkinliklerin yasaklara rağmen devam edeceğini kaydetti.

Savaşa karşı barış talebi yinelenecek

Karaman, “Halkımız seferberlik ruhuyla 31 Ağustos akşam saat 5’te DTK önünde bir araya gelerek açıklanacak olan deklarasyonu güçlü sahiplenmeli. 31 Ağustos’ta savaşı ısrarla isteyenlere karşı barışı bir kez daha istediğimizi bütün dünyaya deklare edeceğiz. Önderliğimizin içinde bulunduğu duruma karşı net bir tutum alacağız. Çünkü Ortadoğu’ya bir barış gelecekse önderliğimizin fikir ve düşünceleri ile gelecektir. Bu nedenle duyarlılıkla yaklaşılması gerekir” diye konuştu.

‘Öcalan’a tecrit Türkiye’de bir kaosa neden olabilir’

KJA üyesi Ezgi Torun ise, Kürdistan ve Ortadoğu halklarının ağır bir süreçten geçtiğine işaret ederek, “Sistem topyekun bir savaş açmış durumda. Kürt halkının kazanımlarına yönelik bir saldırı var. Kürt halkı elde ettiği kazanımları sayın Öcalan’ın fikir ve düşünceleriyle elde etmiştir. Önderliğimiz üzerindeki tecrit Türkiye’de bir kaos Ortadoğu’da ise bir krize neden olabilir. Bunu bütün dünya da biliyor. Önderliğimize tecrit içinde bir tecrit uygulanıyor” dedi.

Tüm kadınlar 31 Ağustos’ta DTK önüne

“Önderliğimizin özgürlüğünü istiyoruz” diyen Torun, “Özelikle de Kürt kadınları olarak kaygılıyız. Çünkü kadınların elde ettiği bir kazanım varsa Öcalan sayesindendir. Elde ettiğimiz kazanımlar Öcalan’ın fikirleri ile elde ettik. Bizim en büyük değerimiz önderliğimizdir. Bu nedenle sahip çıkmalıyız. Tüm kadınları 31 Ağustos’ta DTK önünde olmalıdır” çağrısında bulundu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir