SGDF Eş Başkanı Sadet: OHAL bizi yıldıramayacak

SGDF Eşbaşkanı Sadet, Balıkesir’de gözaltında tutulan Suruç gazileri ile dayanışma çağrısı yaptı. Suruç’ta öldürülemeyen gençler cezalandırılmaya çalışıldığına işaret eden Sadet, OHAL uygulamalarına direneceklerini söyledi.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Eşbaşkanı Oğuz Yüzgeç ve Suruç gazilerinin de aralarında olduğu 11 kişinin gözaltına alınması üzerine başlatılan açlık grevi ikinci gününde.

OHAL kararnamelerine dayanarak keyfi gözaltıların arttığına dikkat çeken SGDF üyeleri, HDP Kadıköy İlçe Örgütü’ndeki eylemlerini gözaltındaki arkadaşları adliyeye çıkarılana kadar sürdüreceklerini açıkladı.

SGDF Eşbaşkanı Özgen Sadet, AKP/Saray iktidarının sosyalistlere yönelik saldırılarına tepki gösterdi, dönüşümlü olarak başlatılan açlık grevine destek çağrısı yaptı.

ETHA’ya konuşan Sadet, 20 Temmuz 2015 Suruç katliamında 33 arkadaşlarını kaybettiklerini hatırlattı, “Aradan bir yıl geçti, katliamdan sağ çıkan Suruç gazileri ve tanıklarının, Saray tarafından baskı, gözaltı ve operasyonlarla yıldırılmaya çalışılmasına tanık olduk” dedi.

‘SURUÇ GAZİLERİ SİNDİRİLMEYE ÇALIŞILDI’

Katliamdan bir süre sonra SGDF’lilere yönelik ev baskınları ve gözaltılar yaşandığını hatırlatan Sadet, şunları söyledi: “Haklarında soruşturmalar başlatıldı. Biliyoruz ki, bu gözaltılar, tutuklamalar yaşadığımız onlarca baskı süreci de Suruç’tan sağ çıkan bizlerin Saray tarafından sindirilmeye çalışılmasıdır.”

Suruç gazilerinin evlerinin basıldığını, yakınlarını yitiren ailelere “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiasıyla soruşturmalar açıldığını kaydeden Sadet, “Suruç ve Ankara 10 Ekim katliamlarının tanıklarıyız. Bizden alınan canlarımızın ardıllarıyız. Amara’ya giden düşlerin sahipleriyiz. Bizler, 10 Ekim’e giderken barışa kanat çırpan güvercinlerimizin devamcılarıyız. Ne baskılar, ne gözaltılar ne de tutuklamalar, bu yoldaki yürüyüşümüzü engelleyemeyecek” şeklinde konuştu.

‘TÜM DÜNYA YAPILAN İŞKENCEYİ GÖRDÜ’

OHAL ilanıyla birlikte hak ihlallerinin de arttığını vurgulayan Sadet, Suruç’un yıldönümünde Cebrail Günebakan’ı anmak için Dersim’de bulunan sosyalistlerin kaldığı evin işkencehaneye dönüştürüldüğünü söyledi. Sadet, “Tüm dünya yoldaşlarımıza yapılan işkenceyi gördü. Evin duvarları yoldaşlarımızın kanına bulanmıştı” dedi.

Sadet, bu kez de Balıkesir’de gözaltılara maruz kaldıklarını kaydetti, ve şunları ekledi: “Aralarında Eş Başkanımız Oğuz Yüzgeç, MYK üyelerimiz ve çalışanlarımız hiçbir gerekçe gösterilmeden gözaltına alındı. Avukatlarıyla dahi günlerce görüştürülmediler. Buna sessiz kalmayacağız. Gözaltı bitene kadar bizler de açlık grevinde olduğumuzu duyurduk. Hukuksuzluklar son bulana kadar eylemimize devam edeceğiz.”

‘OHAL BİZLERİ YILDIRAMAYACAK’

Gözaltındaki sosyalistler için yürütülen mücadelenin açlık greviyle sınırlı kalmayacağını dile getiren Sadet, gözaltındaki arkadaşlarının ailelerinin de Balıkesir Emniyet Müdürlüğü’nün önüne gittiğini kaydetti. “Ailelerimizle beraber, OHAL’in tüm baskılarına karşı direneceğiz” diyen Sadet, “Adalet mücadelemizi hem 33’lerimizin hem de yitirdiğimiz onlarca canımızın bıraktığı mirası sahiplenerek devam ettireceğiz. Baskılar, gözaltılar, tutuklamalar bizi yıldıramayacak. OHAL’ler bizi yıldıramayacak. Suruç’ta, Ankara’da katledilenler için, evlerinde işkenceyle ile gözaltına alınanlar için, hukuksuzluklara ses çıkarmak ve öfkesini dile getirmek isteyen herkesi dayanışmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir