‘Söyleyecek sözü olanlar susturulamaz’

DİHA’nın İstanbul bürosunda “Gönüllü Muhabir” nöbetine katılan Filmmor yönetmenlerinden Melek Özman, hakikatin herkes için ihtiyaç olduğunu belirterek, “Söyleyecek sözü olanlar hiçbir zaman susturulamaz” dedi. Mersin bürosunda nöbeti devralan avukatlar da, her gün gazeteciliğin suç olduğu ve gazetecilerin gözaltına alındığı bir dönemde kampanyaya katılmanın gurur verici olduğunu söyledi.

Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC) tarafından tutuklu özgür basın çalışanları için başlattığı “Gönüllü Muhabir” kampanyasını DİHA ajansının İstanbul ve Mersin büroları devraldı. İstanbul’daki nöbete katılan Filmmor yönetmenlerinden Melek Özman, muhabirlerle gündem toplantısına katıldı. Kadın ve 1 Eylül Dünya Barış Günü gündemlerine dair öneri ve değerlendirmelerde bulunan Özman, son dönemlerde basına yönelik artan baskılara değindi.

Artık her yurttaşın “Gönüllü Muhabir” olduğunu kaydeden Özman, özgür basın aracılığı ile bilgi alma ve hakikati öğrenmenin herkes için ihtiyaç olduğunu kaydetti. Özman, “Böyle bir zamanda kadınların, Kürtlerin, farklı ses çıkaran, devletten farklı düşünen herkesin o tek sesliliğin içinde başka bir ses çıkaran herkesin susturulduğu bir dönemde dayanışma çok önemli. Belki de böyle bir dayanışmayı hayal ettiğimiz için her özgürlüğün karşısında hepimizin ‘hayır bu benim de özgürlüğüm dokunma’ diyebileceği bir dayanışma ve karşı çıkış hayal etmeliyiz” dedi.

‘Koşulların değişmesinin yolu dayanışma’

“Her gün gazeteciliğin suç olduğu ve gazetecilerin gözaltına alındığı ağır koşullara maruz bırakıldığı bir dönemde amiyane deyimiyle ‘dayağı paylaşmak’ da önemli” diyen Özman, “Bu koşulları ne kadar hafifletir bilmiyorum ama gerçekten bu koşulların değişmesinin yolu da dayanışma” diye belirtti. Özman son olarak, söyleyecek bir şeyi olanların hiçbir zaman susturulamayacağını ifade etti.

Kadın ve 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne dair haber önerilerinde bulunan Özman, ajansımız için dünyadaki kadın barış mücadelesini haberleştirecek.

‘Özgür basınla dayanışma gurur verici’

DİHA Ajansının Mersin bürosunda ise nöbeti İHD Mersin Şube Sekreteri avukat Özgür Çağlar ile Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Mersin Şube Eşbaşkanı Mehmet Altuntaş devraldı.

Muhabirlerle gündem toplantısına katıldıktan sonra değerlendirmelerde bulunan avukat Özgür Çağlar, özgür basına yönelik baskıları hatırlatarak, kampanyanın önemine değindi. Çağlar, “Belki bugün burada görünür olarak bir şey yapamayacağız. Ama özgür basının yanında olmaktan ve onunla dayanışmaktan gurur duyuyorum” dedi.

Avukat Mehmet Altuntaş ise, Özgür basına yönelik baskıların arttığı bir süreçte kampanyaya dâhil olmanın önemli olduğunu ifade ederek, “Devlet yapacağı baskılarla amacına ulaşamayacak. Özgür basının yanında olabilmek için elimizden ne gelirse yapacağız” diye konuştu.

Çağlar ve Altuntaş Çukurova bölgesinde bulunan cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerini haberleştirecek. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir