TEDİ işçileri, halkı boykota çağırıyor

Direnişin 28. gününde TEDİ işçileri Kartal ilçesinin Uğur Mumcu, Yakacık ve Kurfalı mahallelerinde bulunan TEDİ mağazaları önünde eylem yapan Tedi işçileri, halkı boykota çağırdı.

DİSK’e bağlı Limter-İş’e üye oldukları için işten atılan TEDİ işçilerinin direnişi devam ediyor. Direnişin 28. gününde Kartal ilçesinin Uğur Mumcu, Yakacık ve Kurfalı mahallelerinde bulunan TEDİ mağazaları önünde eylem yapan TEDİ işçileri, halkı boykota çağırdı.

Kurfalı Mahallesi’ndeki mağaza önünde konuşan Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kanber Saygılı, TEDİ işçilerinin anayasal haklarını kullanarak sendikaya üye olduklarını ve işten atıldıklarını söyledi. İşçilerin TEDİ patronuna 50 mağaza kazandırdığını ifade eden Saygılı, “Bu güne kadar herşey iyiydi. Çünkü alınterimizin karşılığını alamıyor gece gündüz çalışıyor. Bunun karşılığında ücretlerimiz ödenmediği gibi aynı zamanda gaspedilme yollarına gidiliyordu. Mobbingler uygulanıyor, bir dedikleri işçiler tarafından ikiletilmiyordu. Ne zaman ki hakkımızı istemeye başladık, o 250 mağazayı kazandırdığımız TEDİ patronu 10’u kadın 35 arkadaşımızı kapının önüne koydu” dedi.

28 gündür direnişte olduklarını hatırlatan Saygılı, işçilerin işlerine geri dönmek istediğini söyledi. Saygılı, “Gaspedilen haklarımızın tarafımıza geri verilmesini istiyoruz. TEDİ patronu bu kadar güçlü mü, hiç de güçlü değil. Biz 15 gün içerisinde iki kez sadırıya uğradık. Çevik kuvvetin saldırısına uğradık. Patronun tutmuş olduğu özel güvenliğini saldırısına uğradık” dedi. Saldırıya işçilerin uğramasına rağmen yine işçilerin gözaltına alındığını vurgulayan Saygılı, “TEDİ patronu kendisini dev ya da fil görebilir. Bizi karınca yerine koyabilir. Karıncalar bir araya geldiği zaman filleri de devirir, deveyi de devirir. Biz TEDİ işçileri olarak haklılığımızdan güç alıyoruz. Bu gücümüze dayanarak TEDİ patronuna geri adım attıracağız” diye belirtti.

Eylem “Direne direne kazanacağız” sloganıyla sona erdi. Açıklamanın ardından mağaza içerisine giren TEDİ işçileri, mağazada alışveriş yapanlara boykot çağrısı yaptı.

Mağaza önündeki eylemin ardından işçilerin semt pazarında halka bildiri dağıttı, dayanışma çağrısı yaptı. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir