Türkiye, Polis İşkencesinden AİHM’nde Mahkum

Sağlık raporlarına geçmesine rağmen cezasızlıkla sonuçlanan polis şiddetiyle ilgili iki kardeşin AİHM’ne yaptığı başvuru sonuçlandı; Türkiye işkence yasağının ihlalini soruşturmamaktan tazminata mahkum oldu.

Hakkari’de altı yıl önce dönemin Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) çağrısıyla düzenlenen protesto gösterisi sırasında gözaltına alınan ve kötü muameleye maruz kalan Nasrettin Aslan ve Zeki Aslan adlı iki kardeşin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) başvurusu sonuçlandı.

AİHM’nin bugün açıkladığı kararda, Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin (AİHS) 3. maddesinde düzenlenen işkence ve kötü muamele yasağını etkin soruşturmamaktan suçlu bulundu.

Türkiye, Nasrettin Aslan ve Zeki Aslan’a 5’er bin Euro manevi tazminat ve toplam 2 bin 800 Euro mahkeme masrafı ödeyecek.

İşkence sağlık raporuyla belgelendi

BDP’nin 4 Haziran 2010’da Hakkari’de düzenlediği protesto gösterisi sürerken polis eylemcilere müdahale etti.

1973 doğumlu Nasrettin Aslan, müdahale sırasında, yeğeninin polis merkezi yakınındaki evine ziyarette bulunduğunu söyledi.

Aslan’ın ifadesine göre, yeğenini hastaneye götürdüğü sırada polis onu tutarak “Sokakta kendilerine taş atan çocuklara hakim olmasını” istedi.

Nasrettin Aslan da çocukların kendisine ait olmadığını, orada da eylem için bulunmadığını söylemesine rağmen polis onu tartaklamaya devam etti.

1987 doğumlu kardeşi Zeki Aslan onu polisin elinden kurtarmaya çalışırken her ikisi de gözaltına alındı.

İki kardeşin, götürüldükleri polis merkezinde fiziken kötü muameleye maruz kaldıkları savcılık kayıtlarına da geçti. Polis ise “orantılı müdahalede” bulunduğu yönünde ifade verdi.

Nasrettin Aslan ve Zeki Aslan’ın karakolda ifade verdikleri sırada avukat bulundurmalarına izin verilmedi. İfadelerinde de karakola götürülürken dövüldüklerini belirttiler.

Sağlık raporunda da dövüldüklerine dair vücutlarında izler bulunduğu yer aldı.

Polislere takipsizlik, iki kardeşe dava

Nasrettin ve Zeki Aslan 5 Haziran 2010’da polisler hakkında hem gözaltına alınırken hem de götürüldükleri karakolda işkenceye maruz kaldıklarını gerekçe göstererek savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Savcılığın verdiği “kovuşturmaya yer yok-takipsizlik” kararı, 8 Temmuz 2010’da Van Ağır Ceza Mahkemesince onaylandı.

Ancak polislerin şikayetiyle iki kardeşe “görevli memura hakaret” suçlamasıyla dava açıldı.

Hakkari Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada, Haziran 2013’te hakaretten suçlu bulundular, “devlet malına zarar vermek” suçlamasıyla ilgili yargılama halen sürüyor.

Polislerle ilgili yaptıkları şikayetin bir sonuca ulaşmaması üzerine AİHM’ne yaptıkları başvuru ise bugün sonuçlandı.

AİHM işkence ve kötü muameleden yapılan başvuruda ihlal bulmazken, işkence ve kötü muamelenin etkin soruşturulmaması nedeniyle Türkiye’yi suçlu buldu, tazminata hükmetti. (Ayça SÖYLEMEZ – Bianet)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir