Van’da ‘1 Eylül’de alanlarda olalım’ çağrısı

“OHAL’e, darbelere ve savaşa karşı; çözüm, demokrasi ve barış” sloganıyla çatışmalı alanlardan biri olan Van’da yapılacak olan 1 Eylül Dünya Barış Günü etkinliklerine katılım çağrısı yapan STK’ler, barışın her zamankinden daha acil bir ihtiyaç haline geldiğini söyledi.

Van Emek ve Demokrasi Bileşenleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü etkinlikleri kapsamında Feqiyê Teyran Parkı’nda kitlesel basın açıklaması düzenleyecek. “OHAL’e, darbelere ve savaşa karşı; çözüm, demokrasi ve barış” sloganıyla alanlara çıkacak sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcileri, özgürlük, demokrasi ve barış yanlısı tüm kesimleri 1 Eylül’de barış çağrılarına destek olma çağrısında bulundu.

KESK Van Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Eylem Uca, her yıl olduğu gibi bu yılda ülkenin dört bir yanında savaşa ve bu sene özel olarak darbelere karşı durmak, OHAL’i protesto etmek için alanlara çıkacaklarını söyledi. Savaşa karşı tüm halkların 1 Eylül’de barış çağrılarına ses vermesi gerektiğinin altını çizen Uca, “Kirli hesaplara kurban edilecek tek bir canımız yok” diyerek, herkesin sesini yükseltilmesini istedi.

Talepler

OHAL ve Kanun Hükmünde Kararnameler ile yeni baskı yasalarıyla demokrasi, temel hak ve özgürlüklerin yok edilmesine, dikta arayışlarına karşı gerçek demokrasiyi savunmak için alanlara çıkacaklarını vurgusunu yapan Uca, “Emekçilere yönelik güvensizleştirme, taşeronlaştırma, yoksullaştırma politikalarına, işçi ve emekçilerin örgütlenme, toplu pazarlık, siyasi hak ve özgürlüklerinin önündeki engeller ve iş cinayetlerine karşı güvenceli çalışmayı ve insanca yaşamı savunmak, Kürt sorunun birlikte ve eşit yaşam temelinde barışçıl, demokratik yol ve yöntemlerle siyasal çözümü savunmak, kadın emeği kimliği bedeni iradesine yönelik her türlü eril faşist ve gerici politikalara karşı kadınların özgürlük ve eşitlik mücadelesini yükseltmek” için alanlara çıkacaklarını söyledi.

Tek yol çözüm masası

İHD Van Şube Başkanı Murat Melet, Türkiye’de 40 yıllık savaşta binlerce kişinin yaşamını yitirdiğini, binlerce kişinin tutuklandığını ve binlerce köyün yakıldığını belirterek ,”Tüm bunlar olmasına rağmen herkesin tek bir ağızdan söylemesi gereken barış olduğu gerçeğini hepimiz çok iyi biliyoruz” dedi. “Barış tüm insanlığın ortak ihtiyacıdır” diyen Melet, Kürt sorunun barış içinde çözümünün tek yolunun çözüm masası olduğunu söyledi.

KCK deklarasyonuna destek

Van 78’liler Derneği Başkanı Şemsettin Takva, 1 Eylül Dünya Barış Günü denilince insanlarda bir mutluluk havası estiğini dile getirterek, “Barış gününün içeriğini uygun maalesef davranmıyoruz” dedi ve 1 Eylül ve barışa ihtiyacın arttığını söyledi. KCK deklarasyonuna destek veren Takva, “Devlet yetkilileri, KCK’nin açıklamasına ses vermelidir” dedi.

‘Alanlarda sesimizi yükseltelim’

Van EMEP İl Başkanı Hayrettin Ela, 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne giderken ülkenin hem iç hem dışta bir savaş atmosferiyle girdiğini belirterek, “Aslında bu ortam çözüm sürecinin bitirilmesiyle birlikte Türkiye halklarına bir savaş açıldı. Ülkede her gün bombalar patlıyor. Fakat bu noktada 1 Eylül ile birlikte toplumun isteği olan barış alanlarda talep edilecek. Başarısız darbe girişimi ardından hükümet OHAL ilan etti. OHAL ile birlikte toplumun talebini bastıracak, anti demokratik uygulamalar devreye sokuldu. Hak ihlallerin tavan yaptığı bir süreçten geçiyoruz. Böylesi bir süreçten emekten, barıştan ve demokrasiden yana herkes 1 Eylül’de alanlarda olmalıdır. Hükümetin yarattığı savaş karşı alanlara çıkmalı, sesimizi yükseltmek zorundayız” dedi. (DİHA)

 
One thought on “Van’da ‘1 Eylül’de alanlarda olalım’ çağrısı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir