Antalya’da işkence tezgahı! Polis işkence yapar savcı takipsizlik verir!

Antalya’da gözaltında işkence edilen Abdulilla Turan’ın bir kolu ve kaburgası kırıldı. Vücudunda darp izleri bulunmasına rağmen polis, sağlık raporunu “İnşaattan düştü” şeklinde hazırlattırdı. Turan’ın şikayetine savcılık takipsizlik kararı verdi.

Antalya’da 19 Şubat tarihinde Kepez’de bir durakta evine gitmek için bekleyen Akdeniz Üniversitesi öğrencisi Abdulilla Turan polisler tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alındıktan sonra polis otosuna bindirilen Turan, darp edilerek kolu kırıldı. Kolu kırık şekilde Antalya İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Turan, burada da çok sayıda polisin işkencesine maruz kalarak, bir kaburgası kırıldı. Emniyetteki işlemlerinin ardından sağlık kontrolü için hastaneye götürülen Turan, hastanede aldığı sağlık raporunda, bir kolu ile bir kaburgasının kırık olduğu, vücudunun birçok yerinde darp izlerine rastlanıldığı, kulağının arkası ile vücudunun ön ve arka taraflarında morluklar, bacaklarında yaralar olduğu tespit edildi. Ancak polisler Turan’ın inşaattan düştüğünü iddia ederek, sağlık raporunda tespit edilen işkence izlerinin “yüksekten düşmeye bağlı” olduğuna dair rapor düzenletti.

Polis işkence yaptı savcı takipsizlik verdi!

İşlemlerinin ardından Savcılık sorgusu için Antalya Adliyesi’ne sevk edilen Turan, maruz kaldığı işkenceyi, “Durakta gözaltına alındıktan sonra gördüğüm işkencede bir kolum kırıldı. Emniyete götürüldüğümde işkence devam etti ve burada da polisler beni yere yatırarak, üzerimde zıpladılar. Burada da bir kaburgamın kırılmasına sebep oldular. Hastanede aldığım sağlık raporunu da kendi istedikleri gibi doldurtarak, inşaattan düştüğümü iddia ettiler” sözleri ile anlatarak, işkenceci polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Savcılık işkenceyi bulamadı!

Turan’ın ifadesi üzerine başlatılan kovuşturma dosyası Antalya Adliyesi Memur Suçları Savcılığı’na gönderildi. Memur Suçları Savcılığı da, 7 ay aradan sonra yapmış oldukları kovuşturma sonucunda Turan’ın işkenceye maruz kaldığına dair delil bulunamadığı iddiasıyla dosya hakkında takipsizlik kararı verdi.

Takipsizlik kararına itiraz edilecek

Turan’ın avukatı Özden Saldıran, müvekkilinin maruz kaldığı işkenceyi anlatarak, Turan’ın gözaltına alınmasından 3 gün sonra sağlık raporunun alındığını belirtti. Müvekkilinin işkenceye maruz kaldığının açık olduğunu kaydeden Saldıran, durakta gözaltına alınan birisinin inşaattan düştüğüne dair iddianın inandırıcı olmadığını belirtti. Saldıran, müvekkilinin vücudunun ön ve arka taraflarında işkence izlerinin olduğunu kaydederek, düşmeye bağlı oluşabilecek yaralanmalarda vücudun belli bir bölgesinin zarar görebileceğini hatırlattı. Takipsizlik kararına itiraz edeceklerini belirten Saldıran, dosyanın takipçisi olacaklarını ifade etti. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir