Avcılar Belediyesi işçileri CHP’ye yürüdü

CHP’li Avcılar Belediyesi’nde taşeron olarak çalışan temizlik işçileri, sendikaya üye oldukları için işten atmaları CHP İstanbul İl binası önüne yürüyerek protesto etti.

 

CHP’li Avcılar Belediyesi’ne bağlı Tomurcuk isimli firmada taşeron olarak çalışan 350 temizlik işçisi, insanca bir yaşam için Türk-İş’in Belediye-İş koluyla yaptıkları toplu iş sözleşmesinden dolayı işlerine belediye tarafından son verilmesini, direnişlerinin 120. gününde Taksim Tünel’den CHP İstanbul İl binası önüne yürüyerek protesto etti.

avcilar belediye iscileri-1

 

Yürüyüş boyunca sık sık “Atılan işçiler geri alınsın”, “İşçi emek düşmanı Handan Toprak istifa”, “Avcılar’ın başkanı taşeronun patronu”, “CHP baksana kaç kişiyiz saysana”, “İşçiler burada Handan Toprak nerede” sloganlarının yanı sıra direnişteki TEDİ, Emaar Square, Metro Market işçileriyla dayanışma sloğanları atıldı.

Avcılar Direnişi ile Dayanışma Platformu adına Zarife Çamalan burada yaptığı açıklamada, Avcılar Belediyesi temizlik işçilerinin 120 gündür direndiğini söyledi. Avcılar Belediyesi temizlik işçilerinin hiçbir zaman yalnız kalmadığını ve yalnız kalmayacağını ifade eden Çamalan, “Bu direnişi görmek istemeyen gözünüze, duymak istemeyen kulağınıza, susup tek cümle etmediğiniz dilinize yineliyoruz CHP’nin bir an önce on binlerce seçmeninin de direniş tarafında olduğunu bildirerek emek düşmanı bu tavrınızdan vazgeçiniz” diye konuştu.

avcilar belediye iscileri-3

 

Çamalan açıklamasını şöyle sürdürdü: “Avcılar Belediyesi’ne bağlı olarak çalışan taşeron Tomurcuk adlı firma ile omuz omuza vererek çiğnediğiniz demokratik ve anayasal hakkımız olan sendikalı çalışma talebini yerine getiriniz. İşyerlerinde yaşanan insani olmayan koşulları derhal düzeltiniz. Ve sakın ola ki biz işçi sınıfını ve onun dostlarını küçümsemeye kalkmayınız. Her bir kurumumuz bu emek düşmanı politikalarınızı teşhir etmeye soluk almadan devam edecektir.”

Çamalan’ın ardından Belediye-İş 2 Nolu Şube Başkanı Erol Özdemir konuştu. Özdemir, “İşten atılan tüm arkadaşlarımız, dayanağı olmayan ayıp ve yüz kızartıcı suçlar sebep gösterilerek işten atılmıştır. Avcılar Belediyesi’nin şantiyesinde çalışan arkadaşlarımız insani olmayan şartlar altında çalıştırılıyor. Sendikal güç toplandığında da yaptırımlar uygulanıyor, işten çıkarmalar yaşanıyor. İnsanlardan Sosyal Demokrat söylemlerle oy toplayan CHP ise, sorunlara ve haksızlıklara sessiz kalmıştır. Sendikal örgütlenmeye saygı duyuluncaya kadar onurlu mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

CHP İstanbul İl binası önünde işçilerin oturma eylemi devam ederken sendika üyeleri CHP yöneticileri ile görüştü. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir