Dolmabahçe’de 44.kez buluşan ‘Barış anneleri’nden işgale tepki

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a özgürlük talebiyle Dolmabahçe Sarayı önünde 44’üncü kez bir araya gelen Barış Anneleri, TSK’nin Cerablus işgaline tepki gösterdi.

Barış Anneleri İstanbul Meclisi üyeleri, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a özgürlük ve Dolmabahçe Mutabakatı’nın hayata geçirilmesi talebiyle 44’üncü kez Dolmabahçe Sarayı önünde bir araya geldi. Barış Anneleri, “Analar savaşa geçit vermeyecek” pankartı açıp, “Dolmabahçe’de devrilen masanın yeniden kurulmasını istiyoruz” dövizlerini taşıdı.

Her hafta barış için eylemde yer alan isimlerden biri olan Barış Annesi Fatma Yılmaz, “Bu savaşın bitmesi içindir verdiğimiz mücadele” diyerek, yaptıkları eylemin Öcalan’ın özgürlüğü kadar, hakların özgürlüğü ve topraklarına sahip çıkmak için de yaptıklarını dile getirdi. Yılmaz, “Buradan topraklarımıza işgal için giden TSK’nin sergilediği tutumu da kınıyoruz” diye konuştu.

‘Kürt anneleri ile barışı talep etmeye devam edeceğim’

1 Eylül Dünya Barış Günü’ne annelerin barış talepleri ile gireceğini ifade eden ve oğlu askerdeyken Barış Anneleri birlikte eylemlere katılmaya başlayan İstanbul Barış Meclisi üyesi Nurşen Akbağ, “Barış diye bu kadar mücadele yürütülürken, TSK’nin Kürt topraklarına girmesini, işgal kültürünü Kürtlere karşı bu kadar diretmesini de anlayamıyorum. Ben bir Türk anne olarak, Kürt anneleri ile barışı talep etmeye devam edeceğiz” dedi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir