Özgen: 1 Eylül etkinliklerini yasaklamak antidemokratiktir

KESK Eş Genel Başkanı Özgen, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde bir çok ilde yapılacak eylem ve etkinliklerin yasaklanmasının antidemokratik bir uygulama olduğunu vurguladı. Türkiye halklarının barışa ihtiyacı olduğunu kaydeden Özgen, hükümete, barışın önünü tıkayan siyasetten vazgeçme çağrısı yaptı. Özgen, barış ve özgürlükten yana olan herkesi 1 Eylül’de alanlara çağırdı.

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde İzmir, Antalya, Batman, Samsun ve Bursa‘da yapılacak tüm etkinlikler valilikler tarafından “güvenlik” gerekçesiyle yasaklandı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Lami Özgen, ilan edilen yasakları ETHA’ya değerlendirdi. 1 Eylül Dünya Barış Günü gibi evrensel bir güne ilişkin yapılacak etkinliklerin yasaklanmasına tepki gösteren Özgen, “Ne kadar hukuksal çerçeve öne çıkarılsa dahi demokratik bir tutum değildir” dedi.

‘HÜKÜMET BU TUTUMUNDA VAZGEÇMELİDİR’

Türkiye’de son bir yıldır yaşanan Saray savaşına işaret eden Özgen, “Topyekün bir savaş ve topyekün bir yıkım, acı, gözyaşı ve ölümler artmış durumda. Ortadoğu’daki savaşa da açık ve aleni bir şekilde müdahil olunmuştur” dedi. 15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrasında darbe hukukunun hayat bulduğunun altını çizen Özgen, hayata geçirilen uygulamalarla birlikte muhalif kesimlere yönelik bir “cadı avı” başlatıldığını vurguladı, “Hükümet bu tutumundan vazgeçmelidir” şeklinde konuştu.

Türkiye’de yaşayan tüm halkların barış, özgürlük, eşitlik, demokrasi ve kardeşliğe ihtiyacı olduğunu dile getiren Özgen, 1 Eylül’de tüm kesimlerin bu taleplerini haykırabilmesi gerektiğini de vurguladı.

KHK’lerle birlikte valiliklere verilen yetkilerin keyfi bir şekilde kullanıldığını söyleyen Özgen, “Evrensel bir günde hem demokratik eylemi engellemek hem de, barış, özgürlük, demokrasi taleplerinin haykırılmasını engellemek bu ülkede yönetim anlayışını bir yere getirmeyecektir. Bunun sorumluluğu hükümettedir, siyasi irade bu konudaki tutumlarını gözden geçirmeli ve 1 Eylül’e ilişkin yasakçı tutumdan vazgeçmelidir” şeklinde konuştu.

‘BU ÜLKENİN BARIŞA İHTİYACI VAR’

1 Eylül barış mitingine yönelik engellemenin tamamen yasakçı bir tutumdan ibaret olduğunu vurgulayan Özgen, AKP/Saray iktidarının bu tutumu valilikler üzerinden hayata geçirdiğini söyledi. Yasakçı zihniyetin ısrarlı yürütülmek istendiğini belirten Özgen, şunları belirtti: “Bu ülkenin barışa ihtiyacı var. Özgürlüğe, demokrasiye ve kardeşliğe ihtiyacı var. Yasaklarla ya da engellemelerle ha keza tekçi otoriter yönetim anlayışını daha da katmerli bir hale getirmekle hükümet barışın önünü açamaz tam tersine bu taleplerin ortadan kaldırılmasına yönelik tutum sergilemiş olur.”

‘BARIŞ RUHUYLA ALANLARA ÇIKMAK KONUSUNDA TUTUM GÖSTERİLSİN’

Türkiye’deki faşizan anlayışın, KHK’larla daha da kurumsallaştırıldığını belirten Özgün, eşitlik, özgürlük, barış ve kardeşlikten yana olan tüm demokrasi güçlerine şu çağrıyı yaptı: “Çekinmeden bu ülkede ve Ortadoğu’da yürütülen savaşa karşı barış taleplerini ve seslerini yükseltmeliler. Tekçi otoriter sistem ve uygulamalara karşı demokrasi, eşitlik, özgürlük ve demokratik hukuk sistemini haykırmalılar. 1 Eylül’de barış, demokrasi talebiyle alanlara çıkmak bu ülkede bütün yurttaşların temel ihtiyaçlarından biridir. Bunu bir arada gür bir sesle hem ifade etmek hem de ortak bir ruhla alanlara çıkmak konusunda bir tutum göstermelerini istiyorum.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir