Polis baskınında işkence ve gasp

Diyarbakır’da Azadiye Welat dağıtımcısı İbrahim Bayram’ın evine baskın yapan polisler, evin kapısını koçbaşıyla kırarak, 70 yaşlarında olan anne ve babası ile kardeşlerini yere yatırarak silah dipçikleri, tekme ve yumruklarla darp etti. Polis şiddetine maruz kalan 67 yaşındaki baba fenalaşarak hastaneye kaldırılırken, evden 500 TL ve 2 altın bileziğin gasp edildiği belirtildi.

Amed’te Azadiye Welat merkez dağıtımı bürosuna 28 Ağustos’ta yapılan baskında gözaltına alınan gazete dağıtımcısı İbrahim Bayram’ın evine polisler baskın düzenledi. Amed’in Kayapınar ilçesindeki evine kar maskeli özel harekât polisleri evin kapısını kırarak içeri girerken, aile üyelerini yere yatırıp, silah dikçikleri ve tekmelerle darp etti. Polisin şiddetine dayanamayan 67 yaşındaki baba Mehmet Bayram, fenalaşarak Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

Aileyi yere yatırıp, evde arama yapan polisler, Bayram Ailesi’nin 500 TL para ve 2 altın bileziğini gasp etti. Polisin eve baskın yaptığı sırada evin kapsını kırdığı ve ailenin üzerine yürüdüğü anlar çekilen telefon görüntülerine de an be an yansıdı.

‘OHAL var hakimi de savcıyı da tanımıyoruz’

Baskın sırasında polislerin işkencesine maruz kalan ve ardından hastaneye kaldırılan Bayram’ın babası Mehmet Bayram yaşadıklarını şöyle anlattı: “Gece saat 03.00’te eve gelerek koçbaşıyla evin kapısını kırdılar. Yüzleri maskeli özel harekat polisleri eve girdiği gibi göğüs kafesime tekme attı. Yere düştüm. Bu sırada cebimde bulunan 580 TL para yere düştü. Daha sonra bu paranın 500 TL’sinin kaybolduğunu gördüm. Aramada evde bulunan 2 altın bileziği de aldılar. Arama bitene kadar, beni, eşimi ve çocuklarımı yere yatırıp silah dipçikleriyle, tekme ve yumruklarla sürekli darp ettiler. Bize karşı ağza alınmayacak küfürler ettiler. Bu hukuksuz uygulamaya karşı çıktığımızda polisler bize, ‘OHAL var. Biz savcıyı da hâkimi de kimseyi de tanımıyoruz. İstediğimizi yaparız. Her eve gireriz’ dediler. Arama kâğıdını istediğimizde polisler bize, ‘OHAL var. Arama kâğıdına gerek duymuyoruz’ cevabını verdi.”

‘Polis ambulans çağırmadı’

Göğüs kafesine aldığı darbeler nedeniyle fenalaştığını ancak talep etmelerine rağmen polisin ambulans çağırmadığını ifade eden Bayram, çocuklarının 112’yi araması üzerine eve gelen ambulans ile hastaneye götürüldüğünü belirtti. Hastaneden “Yumuşak doku zedelenmesi” yönünde darp raporu aldığını dile getiren Bayram, polislerden davacı olduğunu söyledi.

69 yaşındaki kadın darp edildi

Arama boyunca özel harekât polislerinin işkencesine maruz kalan ve vücudunun birçok yerinde morluk ile yaralar ortaya çıkan 69 yaşındaki anne Minte Bayram, yaşadığı o dehşet anlarını şöyle anlattı: “Eşime ve çocuklarıma işkence eden polisleri engellememeye çalıştığım için silah dipçikleri, tekme ve yumruklarla vurdular. Ayağımda, vücudumum bir yerinde şişlik ve darp izi oluştu. Polisler sürekli bizi tehdit edip ağza alınmayacak küfürler ettiler. Polislere ‘niye yapıyorsun Müslüman değil misiniz’ dediğimde beni tehdit etmeye devam ettiler. Onlara ‘bizi öldürseniz de sizden korkmuyorum’ dedim. Bu zulmü kabul etmiyoruz. Hakkımızı arayacağız.”

Polis infaz etmekle tehdit etti

Saatlerce süren polis işkencesi nedeniyle vücudunun birçok yerinde morluklar oluşan ve infaz edilmekle tehdit kardeş Heybet Bayram da, baskın yapan polislerden arama kararı istediğini ve verilmediği taktirde kapıyı açmayacaklarını ilettiklerini ifade etti. Kapılarının koçbaşıyla kırıp içeri girildiğini anlatan Bayram, hukuksuzluğa karşı çıktıkları için başlarına öyle bir şey geldiğini söyledi.

Polis kafama sıkacaktı!

Bayram, “Sırtımda ve vücudumun birçok yerinde birçok morluk var. Ayaklarıyla ellerime bastıkları için ellerimde yaralar oluştu. Bizi öldüreceklerini söylüyorlardı. Hatta bir özel hareket polisi silahı kafama doğrultarak bana sıkmak istedi. Başka bir polis silahı onun elinden aldı. Bu nedenle komşulardan yardım istedik. Polisler dışarıya çıkan komşuları da tehdit ederek, ‘girin içeriye yoksa sizi de öldürürüz’ dedi. Komşular korkudan yanımıza gelemedi. Polislerden şikâyetçiyim. Çünkü yaşlı annemi ve babamı darp ettiler. Polise ’69 yaşındaki anne ve babanı gözünüzün önünde darp etseler zoruna gitmez mi?’ diye sordum. Polis de bana ‘hayır zoruma gitmez çünkü siz terör suçlusunuz’ cevabını verdi. Ne terörü gazete dağıtan insan ne zaman terörist oldu” diyerek tepki gösterdi.

Babası fenalaştığında polislerin ambulans çağırmayacaklarını “İsterseniz siz çağırın” dediğini aktaran Bayram, kardeşinin ambulans çağırması üzerine gelen ambulansla babasının hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Baba Bayram, hastanedeki tedavi işlemlerinin ardından taburcu edildi.

Öte yandan Şehitlik Semti’nde oturan Engin Özelçi’nin ailesinin evine yapılan baskında, evin kapıları kırıldı. Aile üyeleri polisin şiddetine ve hakaretine maruz kaldı. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir