‘Rojava’yı Eylem’in katillerine bırakmayacağız’

Devrimci Parti üyesi Hazal Dallan, Rojava üzerinden egemenlerin yaptığı ittifakın asıl hedefinin kadın devrimi olduğunu belirterek, sınırda Eylem Ataş’ın cenazesine işkence edenlerin Rojava topraklarını yeniden DAİŞ’e bırakmak istediğini söyledi. ESP üyesi Gözde Kızılçelik de, “Kadınların en ön saflarda savaştığı Rojava Devrimi’nde gözü olanlar bilmelidir ki; biz kadınlar cepheleri de, sokakları da bırakmayacak mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Türkiye’nin DAİŞ’e karşı mücadele adı altında Cerablus’a gerçekleştirdiği işgal saldırıları ve sonrasında yaşanan sivil katliamlarına tepkiler devam ediyor. Rojava’nın Kürt ve enternasyonal devrimcilerin ortak kazanımı olduğunu belirten İzmir’deki kadınlar, Rojava’nın tekrar DAİŞ zihniyetine bırakılmak istenildiğini kaydetti.

Birleşik Devrimci Parti (Devrimci Parti) üyesi Hazal Dallan, TSK’nin Cerablus’a girmesiyle Suriye’deki savaşa fiilen dahil olduğunu ifade etti. Operasyonun adının “Fırat Kalkanı” olmasının dahi tamamen YPG’ye yönelik bir operasyon olduğunu gösterdiğinin altını çizen Dallan, egemenlerin yaptığı ittifakın asıl hedefinin kadın devrimi olduğunu vurguladı.

‘Rojava yeniden Eylem’in katillerine bırakılmak isteniliyor’

YPJ ve enternasyonalist kadın devrimcilerin verdiği ortak mücadele ile özgürleşme yolunda büyük bir adım atıldığını söyleyen Dallan, egemenlerin kadınların öz gücüne tahammül edemediğini ve bu savaşın asıl kadına karşı açıldığını aktardı.

Rojava topraklarında Eylem Ataş’ın da emeği olduğunu kaydeden Dallan, Ataş’ın cenazesine sınırda işkence edenlerin Rojava topraklarını yeniden Ataş’ın katillerine bırakmak istediklerine vurgu yaptı. Rojava Devrimi’nin kadınları aydınlatmaya devam edeceğini ifade eden Dallar, “Eylem’e, Sevda’ya ve Rojava Devrimi’nde payı olan tüm kadınlara sözümüz olsun ki onların yaktığı ateşin sıcaklığını bulunduğumuz her alanda yaymaya devam edeceğiz. Erkek egemen kapitalist sisteme karşı direnişi özgücümüz ile örgütleyeceğiz” dedi.

‘Kadınlar olarak cepheleri, sokakları bırakmayacağız’

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyesi Gözde Kızılçelik de, Rojava Devrimi’nin kadınların özgürlük iradesini zaferle taçlandıran bir devrim olduğunu belirtti. Kızılçelik, işgal harekatının erkek egemen zihniyetin kadın düşmanlığının bir dışa vurumu olduğunu söyledi. Kadınların kazanımlarının yeniden DAİŞ’e bırakılmak istendiğini vurgulayan Kızılçelik, Rojava’yı kana bulayan zihniyetin Taybet İnan’ın cenazesini yerde bırakan zihniyet ile aynı olduğunu kaydetti.

DAİŞ’e karşı mücadele ederken Minbic’te yaşamını yitiren BÖG/KÖG savaşçısı Eylem Ataş’ı hatırlatan Kızılçelik, kadınların kazanımlarının DAİŞ’e bırakma girişimlerine müsaade etmeyeceklerini aktardı. Kızılçelik, “Kadınların en ön saflarda savaştığı Rojava Devrimi’nde gözü olanlar bilmelidir ki; biz kadınlar cepheleri de, sokakları da bırakmayacak mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

‘O topraklarda ezilerek kaybedecekler’

Kaldıraç üyesi Begüm Ateş de, DAİŞ’e karşı olduğu iddia edilen bu operasyonun Kürt halkı ve halkların ortak mücadelesine karşı olduğunu vurguladı. YPG ve YPJ’nin kazandığı her toprakta kadınların özgürleştiğini kaydeden Ateş, “Tüm güçleriyle saldırsalar da yıkılmayacağız ve o topraklarda ezilerek, kaybedecekler” dedi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir