SGDF’lilerin açlık grevi 3. gününde

SGDF, Balıkesir’de gözaltında tutulan 6’sı SGDF’li 11 kişinin serbest bırakılması için başlattığı açlık grevi 3. gününde. Açlık grevindeki Ceren Çoban, TMŞ polislerin sahte deliller üretmek için gözaltı süresini uzattığını belirtti.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF), Balıkesir’de gözaltında tutulan 6’sı SGDF’li 11 kişinin serbest bırakılması için başlattığı açlık grevi 3. gününde.

“Gençlik OHAL’e direniyor” şiarıyla Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadıköy İlçe Örgütü’nde başlatılan açlık grevinin 3. gününde Havva Cuştan, Ceren Çoban, Memet Aslan ve Volkan Uyar’dan oluşan ilk ekip grevi, Berfin Aksu, İlhan Yaman, Gökhan Güneş, Yasin Can ve Ali Deniz Esen’e devretti.

HDP PM üyesi Beycan Taşkıran ve Pınar Aydınlar, ESP Genel Başkan Yardımcısı Çiçek Otlu, Suruç gazileri ve HDK üyelerinin katılımıyla HDP Kadıköy İlçe Örgütü’nde basın açıklaması yapıldı. 2 gündür açlık grevinde olan Suruç gazisi ve SGDF üyesi Ceren Çoban, yaptığı açıklamada oluşturdukları basınç sonucunda gözaltında tutulan arkadaşlarının 3. günün sonunda avukatlarıyla görüştüğünü söyledi.

‘KEYFİ OLARAK GÖZALTILAR UZATILIYOR’

Çoban, “Arkadaşlarımız gözaltına alınırken ağır darpa maruz kaldıklarını öğrendik. 4. günde emniyet ifadeleri biten arkadaşlarımızın bugün savcılığa sevk edilmiş olması gerekirken keyfi olarak gözaltıları uzatılıyor” dedi.

Balıkesir Terörle Mücadele Şubesi’nin (TMŞ) avukatlara “dosya hazırlayamadık” dediğini aktaran Çoban, “Alenen TMŞ, arkadaşlarımız hakkında sahte deliller üreterek bir soruşturma yaratmaya çalışıyor” şeklinde konuştu.

Gözaltındakilerin can güvenliğinden emin olabilmek, derhal adliyeye sevk edilip serbest bırakılması için açlık grevine başladıklarının altını çizen Çoban, aralarında Suruç gazilerinin olduğu yeni bir ekibin açlık grevine başladığını belirtti.

‘NEDEN ORTADA DELİL YOKKEN ARKADAŞLARIMIZ GÜNLERCE GÖZALTINDA TUTULUYOR?’

Çoban, “Neden ‘canlı bomba eylem yapmadan yakalayamıyoruz’ diyenler Suruç gazilerimizi canlı bomba ilan ediyorlar? Neden Suruç davası 1 yılı aşkın zamandır açılmamışken yüzü aşkın Suruç gazisi defalarca kez gözaltına alınmış, Suruç şehitlerimizin evleri polis tarafından basılmış, Medali Barutçu’nun annesi polis tarafından vurulmuştur? Neden ortada bir dosya bile yokken arkadaşlarımız günlerce gözaltında tutuluyor? Neden emniyet ifadeleri bitmiş olmasına rağmen arkadaşlarımız savcılığa sevk edilmiyor?” diye sordu.

Çoban, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Balıkesir’de 6’sı SGDF’li 11 kişinin keyfi gözaltısı son bulana kadar açlık grevimizi sürdüreceğiz. Arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını ve devletin iki günde bir Suruç gazilerinin hayatlarını taciz etmek yerine katliamcıların peşine düşmesini istiyoruz. OHAL baskıları bizleri, düş yolcularının yoldaşlarını yıldıramayacak. Gençlik OHAL’e direniyor.”

aclik grevi-3 gun-sgdf-5

‘DEVLET DİRENEN DEVRİMCİLERDEN KORKMAKTADIR’

HDP PM üyesi sanatçı Pınar Aydınlar da son süreçte devrimcilere ve özellikle SGDF üyelerine yönelik baskıların daha da büyüdüğünü kaydetti. Aydınlar, “Çünkü devlet direnen devrimci gençlikten korkmaktadır” dedi.

Aydınlar, “Yoldaşlarımızın verdiği mücadele karşısında uğradığı baskı politikalarına karşı devrimci dayanışmayı daha da büyüteceğiz. Mücadeleniz mücadelemizdir” diye konuştu. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir