Silivri’deki “Özgürlük Nöbeti” OHAL’e rağmen yapıldı

Gazeteciler tarafından Silivri Hapishanesi önünde Özgür Gündem gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya, Yazı işleri Müdürü İnan Kızılkaya ve gazetenin Yayın Danışma Kurulu üyesi yazar Aslı Erdoğan için başlatılan “Özgürlük Nöbeti” OHAL gerekçe gösterilerek, engellenmek istendi. Polisin engelleme girişimine rağmen gazeteciler, tutuklu arkadaşları için rengarenk balonlar uçurdu.

Özgür Gündem gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya, Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya ve gazetenin Yayın Danışma Kurulu üyesi yazar Aslı Erdoğan için Silivri Hapishanesi önünde başlatılan “Özgürlük Nöbeti” askerlerin OHAL gerekçesine takıldı.

ozgurluk nobeti-2

Basın açıklaması için hapishane önünde bir araya gelen ve aralarında Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü, HDK, HDP, Barış Anneleri, TGS yöneticisi Arzu Demir ve Özgür Gündem gazetesi çalışanları katıldı. Basın açıklamasında “Bilir, İnan, Aslı yalnız değildir” pankartı açıldı. “Özgür Gündem susturulamaz” ve “Özgür düşünce susturulamaz” dövizlerinin taşındığı açıklamada sık sık “Özgür basın susturulamaz” sloganları atıldı. Askerler kitlenin yanına gelerek, açıklamaya OHAL gerekçesi ile izin vermeyeceklerini, ilçe kaymakamı ile görüşmelerini istedi. Askerlerle yapılan görüşmeler sırasında kitle, “Siz gidin ben kendi kameramla savaşırım”, “Bu ateş sizi de yakar” ve “Çapemeniya azad he dinivise” yazılı notların olduğu rengarenk balonlar uçurdu.

Askerlerin tutumuna tepki gösteren TGS Yönetim Kurulu Üyesi Arzu Demir, içeride meslektaşlarının yanında olduklarını söylemek için hapishane önüne geldiklerini ifade ederek, “OHAL’in darbecilere karşı olacağını söylediler ama şu an bize karşı uygulanıyor. Bu memlekette gazetecilik suç değildir açıklamasını yapacaktık ama engellendik” diyerek tepki gösterdi. Demir, baskılara rağmen her hafta hapishane ve adliye önünde olmaktan vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Yapılan konuşma ardından “Özgür basın susturulamaz” sloganı ile araçlara binen gazeteciler, polisler tarafından “Terörist başının propagandasını yapmanıza izin vermeyeceğiz” denilerek, tehdit edildi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir