TSK’nin denetimindeki Cerablus’da sigara içmek yasak, çarşaf zorunlu!

Sivillerin zarar görmemesi için güçlerini Sacur Suyu’nun güneyine çeken Cerablus Askeri Meclisi’nin komutanı Armanc Cerablus, “Siviller gelip TSK ve El Nusra öncülüklü çetelerin zulüm ve baskısını anlatıyor. DAİŞ’ten farkı olmadığını belirtiyorlar. ‘DAİŞ gibi sigara içmemizi yasakladılar, çarşafı zorunlu kıldılar. Bıçak ve kılıç göstererek tehdit ettiler’ diyorlar” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) El Nusra öncülüklü çete grupları ile Kuzey Suriye topraklarına girip Cerablus’u işgal etmesinin ardından Sacur Suyu’nun kuzeyi diyerek kentin 8 kilometre güneyindeki El Emarna, Yusufbeg, Siresatê köylerini uçaklarla bombaladı ve onlarca sivili öldürdü. TSK ve çete gruplarının katliamları karşısında Sacur Suyu’nun güneyine çekilerek, sivilleri korumaya alan Cerablus Askeri Meclisi ile TSK arasında, ABD’nin arabuluculuğuyla ateşkes ilan edildi. Cerablus Askeri Meclisi Komutanı Armanc Cerablus, Cerablus işgali ve olası sonuçlarını ile bundan sonra nelerin yapılacağı konusunda DİHA’ya değerlendirmelerde bulundu.

‘Sivilleri korumak için güçlerimizi çektik’

TSK ve El Nusra öncülüklü çete gruplarının Cerablus’a girdiğinde kentin DAİŞ tarafından boşaltılmış olduğunu ifade eden Cerablus, DAİŞ çetelerinin varılan anlaşma gereği kenti bıraktığını söyledi. DAİŞ’in varılan anlaşma gereği geceden Karkamış’a geçtiğini, işgal anında da elbise değiştirip yeniden Cerabls’un işgaline katıldıklarını dile getiren Armanc Cerablus, “Aralarında çatışma yaşanmadığı gibi hepsi bir oldu ve Cerablus Askeri Meclisi savaşçıları ve bölge sivillerine saldırdılar. Biz saldırılara karşılık verirken uluslararası hukuka uyduk, ancak onlar bizimle savaş adına Arap, Türkmen ve Kürt sivilleri katletti. Sivillere toplu katliam yaptılar. Biz sivillere zarar gelmemesi için güçlerimizi Sacur Suyu’nun güneyine çektik” diye konuştu.

TSK, El Nusra, DAİŞ anlaştı

Güçlerini çektikten sonra da bombardımanın sürdüğünü ve Türkiye’nin sivil katliamlarıyla bir mesaj vermek istediğini söyleyen Cerablus, “Sivilleri korkutmak ve ‘Bakın siz askeri meclisin yanında dursanız başınıza bu gelir’ mesajını vermek istiyorlar. Bu saldırılara rağmen Erdoğan ve devletinin siyaseti Cerablus’ta çökecektir. Kazanan Cerabluslular olacaktır” dedi. Son gelişmelerin DAİŞ, El Nusra ve TSK anlaşmasını açığa çıkardığını kaydeden Cerablus, şunların altını çizdi: “Bizim güçlerimiz Sacur Suyu’nun kuzeyinde direnirken, TSK ve çeteler bize karşı yenildiler. DAİŞ’e haber gönderdiler ve DAİŞ aynı anda Minbic’in güneybatısından saldırdı. Bu antlaşmalarına en iyi kanıttır.”

‘Kimyasal kullandılar’

Armanc Cerablus, El Emarna, Siresatê ve Dendeniyê köylerindeki sivil katliamları ve kimyasal silah kullanımına dair şunları söyledi: “Özelikle Dendeniyê köyünde kimyasal silah kullanıldı. Yaralanan sivillerin bedenleri ciddi oranda yanmış, iltihaplanmıştı. Bu herkes tarafından görüldü ve kabul edildi. İsteyenler yaralıların tedavi edildiği Minbic hastanelerinde onları görebilir. Türkiye Kuzey Suriye’yi sivillerden arındırmak ve krizi derinleştirmek istiyor. Osmanlı mantığı ile bölgeyi istila etmek ve bölge halklarının kazanımlarını ellerinden almak istiyor.”

‘Bu topraklarda gidecek olan onlardır’

Armanc Cerablus, sivillerin taleplerine dair de şöyle konuştu: “Siviller gelip TSK ve Nusra öncülüklü çetelerin zulüm ve baskısını anlatıyor. DAİŞ’ten farkı olmadığını belirtiyorlar. ‘DAİŞ ile aynı şekilde sigara içmemizi yasakladılar, çarşafı zorunlu kıldılar. Yapmadığımızda da başımıza gelecekleri bıçak, kılıç göstererek anlatıyorlar’ diyor siviller. Bu sebeple binlerce sivil, güçlerimize sığındı. Siviller, ‘DAİŞ’e tek laf söylemiyorlar. YPG/PYD’nin yerini soruyorlar. Onlar için kafir diyorlar’ diye yaşadıklarını anlatıyor. Biz şimdilik siviller için güçlerimizi geri çektik, ancak bu böyle kalmayacak. Biz TSK ve Nusra öncülüklü çeteleri işgalci olarak kabul ediyoruz. Suriyeli olmadıkları gibi dışarıdan gelip topraklarımızı işgal etmişler. Bu sebeple gidecek olan onlardır.”

Cerablus, son olarak uluslararası güçlere seslenerek, “İşgali sonlandırın” dedi. (Erdoğan ALTAN – DİHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir