Yazar Necmiye Alpay tutuklandı

Hakkında gözaltı kararı olan Özgür Gündem gazetesi Yayın Danışma Kurulu üyesi Necmiye Alpay, ifade işlemlerinin ardından sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

Hakkında gözaltı kararı olan Özgür Gündem gazetesi Yayın Danışma Kurulu üyesi Necmiye Alpay, tutuklandı.

“Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla hakkında dava açılan Alpay, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde savcılıkta ifade verdi. Savcı, Alpay’ı tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk etti. Mahkeme, Alpay’ın tutuklanmasına karar verdi.

Alpay, savcılıkta verdiği ifadede, Türk dili üzerine çalışmalar yaptığını, Radikal ve Milliyet gazetelerinde de yazılarının yayınlandığını söyledi, “Terör ve şiddet olmasın diye hep çabaladım” dedi.

Alpay, “Özgür Gündem gazetesinin yayınlanmasını Kürt sorununun çözülmesine katkıda bulunacağı, çatışmaların ve ölümlerin önüne geçilebileceği düşüncesiyle destekledim. Toplumda gerginlikleri azaltabileceği düşüncesiyle böyle bir gazetenin çıkması gerektiğini düşündüğüm için Yayın Danışma Kurulu Üyeliği teklifini kabul ettim” şeklinde konuştu.

4 yıldır gazetenin künyesinde yayın danışma kurulu üyesi olarak gösterildiğini kaydeden Alpay, bunun sadece sembolik bir görev olduğunu belirtti. Alpay, “Benim ve diğer danışma kurulu üyelerinin gazetenin yayın politikasını belirleme yetkimiz yoktur. Bu gazetede yazılarım da yayınlanmamaktadır” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir