Gazi mahallesi özel harekatçıların ablukası ve terörü altında – GÖRÜNTÜLÜ

Gazi Mahallesi yoğun polis ablukasında. İki gün önce çay bahçeleri ve taksi durakları yıkıldı. Bir bina polis tarafından karakola çevrildi. Zırhlı araçlarla dolaşarak provokasyon yaratmaya çalışan özel harekat polisleri, sokak ortasında insanları gerekçesiz gözaltına alıyor.

İstanbul’un Sultangazi ilçesine bağlı Gazi Mahallesi yoğun polis ablukasında. İki gün önce parklardaki çay bahçeleri ve siyasi kurumlara ait binalar yıkılırken, bir bina karakola çevrildi. Zırhlı araçlarla özel harekat polislerinin dolaştığı mahallede, çatışmalar yaşanıyor.

Özel harekat polisleri Gazi Mahallesi Kemal Pir Parkı’nda bulunan çay bahçesi ile taksi duraklarını yıktı, Halk Meclisi ve Hasan Ferit Gedik Bağımlılık Mücadele Merkezi’ni bastı.

İki gündür Gazi mahallesi sokaklarında zırhlı polis araç yoğunluğu arttırıldı. Yaşanan gerginlik nedeniyle İETT otobüslerinin mahalleye girişi durduruldu.

Mahalle içindeki işlek caddeler üzerinde sürekli dolaşan polisler provokasyon yaratmaya çalışırken, halktan gelen en ufak tepkiler dahi saldırıyla karşılandı. Sokak ortasında darp edilenler ve gözaltına alınanlar olduğu bildirildi.

Hasan Ferit Gedik Uyuşturucuyla Savaş ve Kurtuluş Merkezi binası çevresi beton bariyerler ile çevrilirken, bina polis tarafından karakola dönüştürüldü.

Yaşanan provokasyonları protesto eden Gazi halkına polis saldırdı. Sokak aralarında zırhlı araçlar korna çalarak gezerken, özel harekat polisleri yoğun biçimde havaya ateş açarak halka gözdağı vermeye çalıştı.

gazi abluka-1

Gazi halkı polis saldırılarını evlerinden tencere ve tava sesleriyle protesto etti.

Durakları yıkılan taksiciler de konvoy yaparak mahallede yaşanan polis terörünü protesto etti.

‘POLİS ABLUKASIYLA MAHALLEDE GERGİNLİK TIRMANDI’

ESP il yöneticisi Ali Haydar Akdeniz, Gazi Mahallesi’nde iki gün önce sabaha karşı saatlerde yaşanan yıkım ve polis baskınları ile gerginliğin tırmandırıldığını kaydetti. Akdeniz, “Halk Meclisini, çay ocağını, taksi duraklarını zırhlı kepçelerle yıkan polis aynı zamanda Hasan Ferit Gedik Bağımlılık Mücadele Merkezini basıp tedavi gören çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Merkezi çok sayıda zırhlı araçla işgal eden polis, tırlarla beton bariyerler getirip karakola çevirdi. Bunun üzerine mahallede gerginlik tırmandı” diye konuştu.

Gazi Mahallesi’nin yoğun polis ablukası altında olduğunu kaydeden Akdeniz, “Gazi halkı ilk kez sokaklarında farklı zırhlı araçlar görüyor. Caddede sürekli dolaşan ve provokasyon yaratmaya çalışan polis, en ufak tepkilere bile saldırılmakta” dedi.

Halkın tepkisi üzerine başlayan çatışmalar yaşandığını belirten Akdeniz, “Mahalle gençleri zırhlı araçlara boya atıyor ve yer yer kısa süreli çatışmalar yaşanıyor. Çatışmalar daha çok Cemevi bölgesinde yoğunlaştı. Polis bazen hiçbir neden bile yokken her tarafa gaz ve ses bombaları atıyor. Dün akşam yaşanan çatışmalar esnasında gerçek mermiler de kullanıldı. Özel harekat polisleri halka küfür ediyor, işkenceyle sokak ortasında insanları gözaltına alıyor. En son bu durumu protesto eden taksicilere de gaz bombalarıyla saldırıldı” diye belirtti. (ETHA)

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir