KHK ile işten atılan Hamzaoğlu: Hitler’de 1930’larda bir üniversite yasası çıkartmıştı

AKP/Saray iktidarının son OHAL kararnamesiyle görevden alınan barış akademisyenleri arasında yer alan Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu: “Cumhurbaşkanı Erdoğan, başkanlık sistemi için Hitler Almanyasını örnek göstermişti. Hitler, iktidarının ikinci yılında bir üniversite yasası çıkartmıştı, üniversiteleri tasfiye etmişlerdi. Bir iktidar hastalığı bu.”

AKP/Saray iktidarı, Barış İçin Akademisyenler bildirisine imza atan akademisyenleri hedef aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedef göstermesinin ardından haklarında soruşturmalar açılan akademisyenler, dün gece çıkartılan kanun hükmünde kararname ile işten çıkartıldı.

Kocaeli Üniversitesi’nde Barış İçin Akademisyenler bildirisine imza atan 21 akademisyenden 19’unun işine son verildi.

Görevden alınan akademisyenler arasında Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu da bulunuyor. Barış bildirisinin kamuoyuna açıklanmasının ardından gözaltına alındıklarını hatırlatan Hamzaoğlu, “Benzer bir uygulama, OHAL kapsamında da geldi. Dosyamızı, adli ve idari süreçler yerine kanun hükmünde kararnameye eklemiş oldular” dedi.

Karaburun Bilim Kongresi’nde olduklarını hatırlatan Hamzaoğlu, “Günlük hayatımıza devam ediyoruz. Oturumlarımız olağan şekilde sürüyor. Olağandışı olan şey, Türkiye’de yaşananlar” dedi.

‘HİTLER DE BİR ÜNİVERSİTE YASASI ÇIKARTMIŞTI’

Türkiye’de yaşananları 1930’ların Almanyası’nda yaşananlara benzeten Hamzaoğlu, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanı Erdoğan, başkanlık sistemi için Hitler Almanyasını örnek göstermişti. Hitler, iktidarının ikinci yılında bir üniversite yasası çıkartmıştı. Üniversiteliler eliyle üniversiteleri tasfiye etmişlerdi. Önce Yahudiler, sonra komünistler, sosyalistler, sonra da sosyal demokratlar. Bizde de aynı şekilde. Örneğin rektörümüz, bir üniversiteli olarak dosyalarımızı göndermiş ve üniversitede ondan akademik tarihi daha fazla olan bir grup akademisyeni kendi ile uyuşmadığı için, kendi yaptıklarının doğruluğunu yanlışlığını ortaya koydukları için liste gönderdi. Ama bu operasyon büyük operasyon. FETÖ’cüleri ifade eden kapsamda olma olasılığı yoktu zaten. Kürtlere, sosyalistlere, komünistlere, daha sonra sosyal demokratlara, sonra kendi içinde olacağını düşündüğümüz bir operasyon yaşıyoruz. Bir iktidar hastalığı bu yönüyle.”

OHAL kapsamında olduğu için Türkiye’de karara karşı hukuk yolunun kapalı olduğunu belirten Hamzaoğlu, “Uluslararası hukuk var. Dayanışmalarımız var. Hazırlıklıyız” dedi.

‘TARAFIM, MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ’

28 Şubat döneminin de tanığı olduğuna dikkat çeken Hamzaoğlu, “28 Şubat’ta da ben Onur Hamzaoğlu olarak taraftım. 2016 Ağustosu’nda, Temmuz’unda, Eylül’ünde de tarafım. Taraflar ne yapması gerekiyorsa, herkes kendi olanakları çerçevesinde mücadelesine devam edecek. Bu iş burada bitmiyor. Bu ülkenin yurttaşları, yurtseverleri, sosyalistleri, devrimcileri, akademisyenleri olarak kaldığımız yerden mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir