Tecride, İşgale, Diktatörlüğe güçlü yanıt; 24.Kürt Kültür Festivali yarın Köln’de

Bu yıl 24’ncüsü yapılacak olan Uluslararası Kürt Kültür Festivali Almanya’nın Köln kentinde yarın gerçekleştiriliyor.  HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, PYD Eş Başkanı Salih Müslüm ve Die Linke Eşbaşkanı Bernd Riexinger konuşmacı olarak katılacağı Festival, Mehmet Tunç, Sevê Demir, Pakize Nayır, Ebu Leyla şahsında Rojava ve öz yönetim direnişinde yaşamını yitirenlere adanıyor. Köln polisi şehirde düzenlenecek festival için gerekli iznin verildiğini ve etkinliğin güvenliği için de tüm önlemlerin alındığını duyurdu.

Bu yıl 24’üncüsü organize edilecek olan Uluslararası Kürt Kültür Festivali yarın gerçekleştiriliyor. 3 Eylül günü Almanya’nın Köln kentinde yapılacak Festivale ilişkin hazırlıkları tamamlanırken, Köln Emniyet Müdürlüğü de yasal-bürokratik izni verdikleri etkinliğin güvenli ve barışçıl bir ortamda, planlandığı gibi gerçekleşmesi için gerekli tüm tedbirleri aldıklarını duyurdu.

Köln Emniyet Müdürlüğü, 3 Eylül’de yapılacak 24. Uluslararası Kürt Kültür Festivali’ne ilişkin, Alman basın-yayın organlarına yansıyan yazılı bir açıklamada bulundu. Açıklamada, Festivali düzenlemek isteyen Kürt kurumlar ile dostlarına gerekli yasal-bürokratik iznin verildiği duyuruldu. Açıklamada Kürt örgütlerinin, emniyet yetkilileri ile yaptıkları görüşmelerde Festivalin planlandığı gibi gerçekleşmesi için anlaşmaya varıldığı bildirildi. Açıklamanın devamında, Köln Emniyet Müdürü Jürgen Mathies’ın, Festivalin güvenli ve barışçıl bir ortamda planlandığı gibi gerçekleşmesi için gerekli tüm tedbirlerin alındığı bilgisi aktarıldı.

Bu arada Köln Emniyet Müdürlüğü’nden edinilen bilgilere göre, 3 Eylül günü Köln’de yürüyüş ve gösteri için başvuran ırkçı Türklere izin verilmedi.

Geçtiğimiz temmuz ayı sonunda Erdoğan yanlısı Türklerin ırkçı-faşist gösterisine sahne olan DEUTZER WERFT meydanında yapılacak Festivale ilişkin bir kez daha çağrı yapan organize kurumlardan Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAV-DEM) Koordinasyon Kurulu, “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a statü”, “Demokratik Özerklik Direnişi ruhuyla Önder APO ve Kürdistan’ın özgürlüğünü sağlayalım” ve “Her türlü darbe, diktatörlük ve faşizme karşı yaşasın halkların özgürlük ve demokrasi mücadelesi!” ana sloganlarıyla düzenlenecek bu yılki Festivalin denk geldiği siyasi ortama dikkat çekti.

Hazırlıkları aylardır yürütülen ve Avrupa’nın dört bir yanından onbinlerin katılımını bekledikleri Festivalin, Türk ordusunun Rojava işgali, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’dan hiçbir haber alınmadığı, Kuzey Kürdistan ve Türkiye’de Kürtler ile demokratik muhalif kesimlere baskı ve saldırıların yoğunlaştırıldığı bir atmosferde gerçekleştirileceğini hatırlatan NAV-DEM,  tüm bunlara demokratik tepkilerini ortaya koymak için Kürt halkı ve dostlarını, 3 Eylül’de Köln’de, tüm zamanların en görkemli Festivalinde buluşmaya çağırdı.

NAV-DEM ile birlikte, onlarca demokratik kitle örgütünü bünyesinde barındıran ABDEM (Avrupa Barış ve Demokrasi Meclisi), Demokratik Güç Birliği, HDK-Avrupa ve Die Linke ve Interventionistische Linke (IL) tarafından organize edilen ve Haziran Hareketi ile Alman sol parti Die Linke’nin de desteklediği 24. Uluslararası Kürt Kültür Festivali’nde HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, PYD Eş Başkanı Salih Müslüm ve Die Linke Eşbaşkanı Bernd Riexinger konuşmacı olarak katılırken, zengin bir içeriğe sahip kültürel-sanatsal program kapsamında da, birçok etkinlik sahnelenecek.

‘HERKES 3 EYLÜL’DE KÖLN’DE OLMALI’

Avrupa’da yaşayan Kürtlere çağrı yapan NAV-DEM Eşbaşkanı Bahattin Doğan: “Her Kürdistanlı yarın ki festivale katılmalı. Rengimiz ve sesimizle Köln kentini süslemeliyiz. Talep ve mesajlarımızı dünyaya duyurmalıyız. Yine Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın üzerinde tecrit var. Yaşayıp yaşamadığını bilmiyoruz. Uzun zamandır haber alamıyoruz. Bundan dolayı festivalde Öcalan’a sahip çıkma kararı çıkacak. Kürt kazanımlarını sahiplenmek ve Türk devletinin Suriye’yi işgal etmeyi protesto edeceğiz.”

Festival ile ilgili organize eden kurumların katılım çağrıları sürüyor.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir