Ankara 1 Eylül Barış mitingi bugün: ‘Faşizm yenilecek halk kazanacak’

1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle Kolej Meydanı’nda yapılacak olan mitinge katılacak gruplar, savaşın Türkiye halkı için bir kader olmadığını göstermek istediklerine işaret etti. Katılımcılar, daha acil ve elzem hale gelen barış için herkesin alanlarda olacağına inandıklarını belirtirken, güvenlik tedbirleri de üst düzeye çıkarıldı.

Bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle Kolej Meydanı’nda düzenlenecek Barış Mitingi’ne, muhalif kurumlar ile Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği bileşenleri katılacak. Yaşanan çatışma ve artan can kayıplarından dolayı barışın her zamankinden daha acil bir ihtiyaç haline geldiğine işaret eden Güç Birliği bileşenleri, alanlara çıkma gerekçelerini dile getirdi.

‘AKP barış istemiyor’

Kürt halkının yaptığı her barış çağrısının ardından katliamlar yaşandığına dikkat çeken Kongreya Jinên Azad (KJA) Ankara İl Koordinasyonu üyesi Mizgin Tayşan, bunun AKP’nin barış istememesinin göstergesi olduğuna işaret etti. Tayşan, “Yaşanan patlamalarının ardından Kürt halkı ‘terörist’ olarak lanse ediliyor. Baştan beri hükümetin amacı barışı sekteye uğratmaktır” diye konuştu.

‘Güvenliğimizi en üst düzeyde alacağız’

Yaşanan bütün olumsuzluklara ve acılara rağmen barışı istemekten vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Tayşan, “Bütün rengimizle, sloganlarımızla ve güvenliğimizi en üst düzeyde aldık. Barışı haykırmak için alanlarda olacağız. Bütün kadınları ve barıştan yana olan bütün halkın da barış mitingine ses vermek için alanlarda olacağına inanıyorum” dedi.

‘İhraç dalgası ile toplum baskı altına alınıyor’

Savaş ve katliamların günlük hayatın parçası haline getirildiğini aktaran Halkevleri Eğitim Sekreteri Betül Öztürk, “1 Eylül Dünya Barış Günü’ne OHAL baskılarının, yasakların ve tırmandırılan savaş politikalarının eşliğine giriyoruz. OHAL ve ardından FETÖ bahanesi ile çıkardığı KHK’lerle cadı avına dönüştürdüğü işten atmalar, ihraçla bir yandan ülkemizin ilerici güçleri yeni faşist baskı dalgası ile susturulmaya, toplumun tamamını teslim almaya çalışıyor fakat ne yaparlarsa yapsınlar başaramıyorlar” şeklinde konuştu.

‘Sarayın arkasına sıralanmamış binler sokağa çıkıyor’

Eşitlikten, özgürlükten, laiklikten, demokrasi ve barıştan vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Öztürk, şöyle devam etti: “Barış için her türlü baskıya, yasaklara rağmen sarayın arkasına sıralanmamış binler sokaklara çıkıyor, çıkmaya devam edecek. Bu mücadele sonunda halklar kazanacak faşizm yenilecektir.”

Öztürk, bugün yapacakları miting ile esas olarak yaşananlara, savaşa ve AKP’nin Türkiye’yi bu noktaya sürüklemesine itiraz edeceklerini dile getirdi.

‘Bölgemiz yangın yerine döndü’

Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği (AKA-DER) Ankara Şube Başkanı Nursel Güvendir de, yaşanan savaş ve ölümlere işaret ederek, “Bölgemiz adeta yangın yerine dönmüş durumdadır. Türkiye Cumhuriyet devleti bu paylaşım savaşında emperyalistlerin tetikçiliğine soyunmuştur” diyerek bu duruma itiraz ettiklerini dile getirdi. Güvendir, “Biz yönümüzü, baskı şiddet ve sömürünün yarattığı umutsuzluğa değil, insanlık için, yeni bir dünya için mücadele edenlerin onurlu mücadelesine dönmeliyiz. Bulunduğumuz her alanda direnişi ve örgütlülüğü büyütmeliyiz” şeklinde konuştu.

Ayrıca bugün yapılacak olan miting için tertip komitesi ve Güç Birliği bileşenleri yaşanan saldırı ve katliamları göz önünde bulundurarak, güvenlik önlemlerini üst seviyede almaya çalışıyor. Tertip Komitesi, alana giriş çıkışları ve alanın kendisini kontrol edecek görevliler belirledi. (DİHA)

Ankara’da barış mitingi bugün Kolej Meydanında

1 eylül-ankara
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir