Cumartesi Anneleri 597.Hafta: KAYIPLARIMIZI İSTİYORUZ!

BASINA VE KAMUOYUNA
KAYIPLARIMIZI İSTİYORUZ!
(597. Kez Galatasaray’dayız.)

35 yaşındaki Kenan Bilgin 12 Eylül 1994 tarihinde Ankara Dikmen’de otobüs durağından gözaltına alındı. Gözaltına alınışına tanıklık eden bir kişi İnsan Hakları Derneği’ni telefonla arayarak bilgi verdi.

597a

11 kişi Kenan Bilgin’i Ankara Terörle Mücadele Şubesi’nde işkencede gördüklerine tanıklık etti, Savcı Özden Tönük, tanıkların “Polisi ve devleti küçük düşürmeye çalıştıklarını” gerekçe göstererek dosyayı kapattı.

Bilgin Ailesi ve İnsan Hakları Derneği, resmi makamlara yaptıkları tüm başvurularda “gözaltına alınmamıştır” cevabı ile karşılaştı.

İç hukukta sonuç alınamasa da AİHM, Türkiye’yi Kenan Bilgin’i gözaltında kaybetmekten sorumlu tutarak oybirliği ile mahkum etti.

Anne Fincan Bilgin’in ömrü oğlunu bulmaya yetmedi. “Kenan’a bir şey olmamıştır, bir gün çıkıp gelir…’’ umudunu yitirmeden aramızdan ayrıldı.

597. haftamızda, Bilgin Ailesi’nin 22 yıllık arayışına eşlik edeceğiz. Sizi de kırmızı bir karanfille Cumartesi Anneleri’nin “Kenan Bilgin dosyasında cezasızlığa son verilsin” talebini desteklemeye çağırıyoruz.

TARİH: 03 Eylül 2016 (Cumartesi)
SAAT: 12.00
YER: Galatasaray Meydanı

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon

597  597-B  597-A
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir