Milletvekilleri mahkemeye çağrıldı

Diyarbakır’da görülen “KCK Ana Davası”nda yargılanan ancak milletvekili seçildikleri için yargılamaları durdurularak, dava dosyaları ayrılan ve aralarında HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel’in de bulunduğu 8 milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasının ardından ifade vermeleri için mahkemeye çağrıldı.

Diyarbakır’da 2009 yılında “KCK” adı altında gerçekleştirilen siyasi soykırım operasyonlarının ardından haklarında dava açılan 192 Kürt siyasetçi arasında yer alan HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel ile HDP milletvekilleri Osman Baydemir, Dirayet Taşdemir, Selma Irmak, Ahmet Yıldırım, Besime Konca, Alican Önlü ve Nadir Yıldırım yasama dokunulmazlıklarının kaldırılması ardından ifade vermeleri için mahkemeye çağrıldı. Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılama yapıldığı sırada milletvekili seçildikleri için yargılanması durdurulan 8 milletvekilinin dava dosyası geçtiğimiz yıl “KCK Ana Davası”ndan ayrıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 8 milletvekilinin yargılanması için 7 Mart’ta fezleke hazırlayarak Adalet Bakanlığı’na gönderdi.

Dokunulmazlıkların kaldırılması ardından yeniden yargılanmaya başlanan 8 milletvekili ile birlikte davada firari oldukları gerekçesiyle haklarında yakalama kararı çıkarılan ve Kongra-Gel Eş Başkanı Remzi Kartal, KCK Yürütme Konseyi Üyesi Sabri Ok, Nurettin Demirtaş, Ünal Ahmet Çelen, Erkan Pişkin, Nesrin Deniz, Hamit Arslan, Şükran Aydın, Hüseyin Zorlu, Gülistan Akso, Nadire Nergiz, Gülabi Dere, Gülay Calap, Kenan Ayaz, Mustafa Sarıkaya, Fikri Aktaş, Fatma Kaşan, Müzeyyen Güneş, Mehmet Duman, Meside Şahin ve Özlem Tanrıkulu aralarında bulunduğu 22 Kürt siyasetçi de yer alıyor.

30 Kürt siyasetçinin yargılandığı davada yargılama yapan mahkeme geçtiğimiz Mayıs ayında 30 Kürt siyasetçi hakkında ara kararını açıklamıştı. Davada firari olan 22 Kürt siyasetçinin yakalanmasının beklenmesine karar veren mahkeme, 8 HDP’li milletvekili hakkında ise dokunulmazlığının kaldırması durumunda ses kaydının alınması, haklarındaki HTS raporlarının karşılaştırılması ve ifadelerinin alınması kararını vermişti.

Dokunulmazlıkların kaldırılması ardından HDP’li 8 milletvekiline çağrı kâğıdı gönderen Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi, milletvekillerinin ifade için 5 Eylül’de görülecek davanın duruşmasına hazır olmaları istendi. Çağrı kâğıdında HDP milletvekillerinin mahkemeye gelmemesi durumunda zorla getirilecekleri yönünde bir uyarı olmaması ise dikkat çekti. Mahkeme, milletvekillerinin duruşmaya katılmaması durumunda haklarında zorla getirme, yakalama ya da tutuklama kararı verebilecek. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir