Yakılarak katledilen inşaat işçisi Mehmet Aytaç olayının aydınlatılmasını istediler

DİSK Yapıyol İnşaat İşçileri Sendikası, İstanbul’da yapımı devam eden 3’üncü havalimanı inşaatında çalışırken üzerine benzin dökülerek katledilen Mehmet Aytaç olayının bir an önce aydınlatılmasını istedi.

DİSK Yapıyol İnşaat İşçileri Sendikası, yapımı devam eden 3’üncü havaalanı inşaatında çalışırken vardiya sonrası uyuduğu koğuşunda üzerine benzin dökülerek katledilen Kürt işçi Mehmet Aytaç için İkitelli Halkalı Caddesi’nde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamaya Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü’nün yanı sıra Halkların Demokratik Kongresi, Halkların Demokratik Partisi, Partizan gibi sol sosyalist demokratik kitle örgütleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

“Faşist saldırganlığa geçit vermeyeceğiz!” pankartını açan kitle, sık sık “Faşizme karşı omuz omuza”, “Yaşasın İşçilerin birliği, halkların kardeşliği” ve “Katillerden hesabı emekçiler soracak” sloganları attı.

Basın açıklamasını okuyan Dev-Yapı-İş Üyesi Özgür Karabulut, Aytaç’ın bünyesinde çalıştığı inşaatın olayın üstünü kapatmaya çalıştığına dikkat çekerek, “Katliam hakkında çalışanların bilgi vermesi yasaklanmıştır. Şirket yetkilileri olayın politik kısmını yok sayarak meselenin basit bir kavgadan yola çıktığını iddia etmiştir” dedi. Karabulut, Aytaç’ın yakılarak katledilmesinin DAIŞ zihniyetinin eseri olduğunu belirti. İnşaat emekçilerinin sık sık faşist ve ırkçı saldırılara maruz kaldığını aktaran Karabulut, “Geçtiğimiz aylarda Kütahya’da Kürt işçilerin kaldığı barakalar ırkçı gruplar tarafından ateşe verilmiştir” diyerek benzer birçok olayı örnek verdi. Olayın bir an önce aydınlatılmasını isteyen Karabulut, sendika olarak olayın takipçisi olacaklarını söyledi.

Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü, “Irkçılık zehrini savaş politikaları ile bize ve işçi sınıfına bulaştırmak isteyenler başaramayacaklar. Bunun için yaşasın işçilerin birliği yaşasın halkların kardeşliği demeye devam edelim” dedi. (ANF)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir