Açlık grevi eyleminde yer alacak 50 kişilik liste belirlendi

Kürt siyasetinin tüm bileşenlerinin katılımıyla “Öcalan ile görüşme” talebiyle yarın Diyarbakır’da  başlatılacak süresiz dönüşümsüz açlık grevinin hazırlıkları son aşamaya geldi. Yoğun başvurular sonucu hazırlanan 50 kişilik liste belirlendi.

Diyarbakır’da günlerce hazırlığı yapılan tarihi açıklamada Kürt siyasetinin bileşenleri, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmenin yapılması talebiyle 5 Eylül’de açlık grevine başlanacağını duyurmuştu. Yarın 50 kişilik grup ile başlanacak grevin nerede yapılacağı ve kimlerin katılacağı başta olmak üzere pek konuda yürütülen tartışmalar sona erdi. Öcalan için başlatılacak grevin hazırlıkları da son aşamaya geldi.

Açlık grevi DBP il binasında olacak

Yarın aralarında milletvekili, belediye eşbaşkanları ve siyasetçilerin de olduğu 50 kişilik grup, DBP Amed İl Örgütü binasında grevi başlatacak. Açlık grevine başlamadan önce yine 50 kişilik grup, eş genel başkanları, siyasetçiler, belediye eşbaşkaları ve Amed halkının katılımıyla DBP il binası önünde saat 11.00’da basın açıklaması düzenleyecek. Yapılacak açıklamada bir kez daha Kürt siyasal hareketinin tek gündeminin Öcalan olacağı deklere edilecek.

Hazırlıklar son aşamada

Açlık grevinin başlanacağı DBP Amed il binasında da hummalı hazırlıklar devam ediyor. Açlık grevine girecek olanlar için konferans salonu hazırlanırken, destek verenler ve misafirler için de hazırlıklar yapılıyor.

50 kişilik liste belirlendi

Açlık grevine girecek 50 kişilik grubun yarısına yakınının kadın olacağı belirtilirken, yoğun başvurular sonucu hazırlanan listenin tamamının da belirlendiği aktarıldı. Açlık grevi süresiz dönüşümsüz olunacağı ve sonuç alınıncaya kadar süreceği ifade edilirken, ileriki günlerde bu eylemin farlı yerlere de yayılacağı ve büyütüleceği kaydedildi.

Yarın DBP il binası önünde yapılacak basın açıklamasına Diyarbakır halkının da olacağı ve açıklama öncesi büyük bir destek vermesi bekleniyor. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir