Ankara’da barış mitinginin yasaklanması protesto edildi

Ankara’da Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği’nin düzenlemek istediği barış mitinginin 1 saat kala Valilik tarafından yasaklanması, protesto edildi.

Emek ve Demokrasi için Güç Birliği Ankara Yürütmesi, OHAL Valiliği tarafından 1 saat kala güvenlik sağlanamayacağı bahanesiyle iptal edilen barış mitingi için Yüksel Caddesi’nde basın açıklaması gerçekleştirdi. Eyleme çok sayıda siyasi parti ve kitle örgütü de katıldı.

Güç Birliği adına açıklama yapan DİSK Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, barış mitingini Ortadoğu’da savaşın ve çatışmaların yükseldiği, bütün insanlığın bedel ödediği, eşitliğe, özgürlüğe, demokrasiye dair temel kazanımların gasp edildiği bir dönemde gerçekleştirmek isteklerini söyledi.

AKP/Saray iktidarının sürdürdüğü savaş politikası nedeniyle Türkiye’nin her bölgesinde güvenlik sağlanma konusunda zafiyetler görüldüğünü belirten Görgün, 12 Eylül darbesinin bile cesaret edemediği hukuksuzluklar, emek karşıtı yasaklar ve fiili uygulamalar yaşandığını kaydetti.

Görgün, OHAL kapsamında son çıkartılan kanun hükmünde kararnamelerle 15 Temmuz darbe girişiminin tüm hukuksuzluklara kılıf olarak kullanılacağını belirtti. Görgün, izin verilen mitinglerin bile daha sonra yasaklanabildiğini söylledi, “Demokratik sesler kısılmaya çalışılmaktadır” dedi.

Dünya Barış Günü etkinliklerinin daha önce de birçok ilde yasaklandığını belirten Görgün, “Bu antidemokratik uygulamaları kınıyoruz. OHAL’in kaldırılmasını, darbe girişimi ile hiçbir şekilde ilişkisi olmayan kamu emekçilerinin, akademisyenlerin ve eğitim emekçilerinin, gazetecilerin mağduriyetlerinin giderilmesini buradan haykırıyoruz”dedi. Görgün, çılgınlıkta ısrar etmenin ülkeyi bir felakete sürükleyeceğini söyledi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir