Belediye eşbaşkanları: Kayyımı tanımayız, teslim etmeyiz

Van’daki DBP’li belediyeler, kayyım düzenlemesine tepki göstererek, tanımayacakların söyledi. İlçe belediye eşbaşkanları, “Belediyeler halkındır. İstedikleri kadar kayyım atasınlar, biz belediyelerimizi teslim etmeyeceğiz” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda siyasi partilerin uzlaşarak torba yasa tasarısından çıkarılan kayyım düzenlemesinin, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yeniden hükümet tarafından çıkartılmasına tepkiler dinmiyor. Halkın iradesine kayyımın getirilmesinin kabul edilemez olduğunu belirten DBP’li olan Van ilçe belediye eşbaşkanları ise, halkın olan belediyeleri teslim etmeyeceklerini söyledi. Karara tepki gösteren Muradiye Belediye Eşbaşkanı Safure Güneş, “Belediyeler halkın belediyeleridir. İstedikleri kadar kayyım atasınlar, biz belediyelerimizi teslim etmeyeceğiz” sözleriyle kayyımları tanımayacaklarını söyledi.

‘Tahammül edemiyorlar’

Bölgede bulunan belediyelerin DBP’ye geçmesiyle birlikte Cumhuriyet tarihinden bu yana yapılmayan hizmetlerin yapıldığını ifade eden Güneş, “Van’da 90 yıldır hükümetin imkânlarıyla yapılmayan çalışmalar yapıldı. Wan Büyükşehir olunca, mahalle sayıları ve çalışma alanlarımız artmasına rağmen belediye olarak ciddi bir yol aldık. Her şeyden önce halkın güvenini ve sevgisini kazandık. Belediyeler AKP’nin elindeyken sonuçları herkes gördü. Şimdi de bizim halkın güvenini kazanmamıza tahammül edemiyorlar” dedi.

‘Kayyımı tanımayacağız’

Seçimle başa gelen bir belediyeye kayyım atamasının kabul edilemez olduğunu kaydeden Gürpınar Belediye Eşbaşkanı Zeki Yıldız ise, “Zaten müfettişler sürekli kurumlarda denetimlerini yapıyorlar. Ne yapmaya çalıştıklarını anlamış değiliz. Seçimlerle kazanmış belediyelerin asla kabul edemeyeceği haksız bir uygulama. Biz kayyımı tanımayacağız” ifadesinde bulundu.

‘Halkın iradesine ipotek konulamaz’

“Halkın iradesine ipotek konulamaz” sözleriyle tepki göstererek, kayyımı tanımayacaklarını dile getiren Saray Belediye Eşbaşkanı Zilan Aldatmaz da, şunları söyledi: “Kayyım daha önceden de gündeme geldi ve Meclis’ten geri çekildi. Yasayı Meclis’te geçiremeyeceklerini bildikleri için OHAL sürecinden yararlanarak, gece yarısı herkesin uyuduğu sırada yasayı yayınladılar. Bu yasa demokratik kesimlerce kabul edilemez. Halkın seçilmişi olmayan kayyımla halkın sorunları giderilemez. Bu hiçbir şekilde kabul edilemez. Bunun hiç bir yasal tarafı yoktur. Bu yasanın adı halkın iradesine el koyma yasasıdır ve halk bunu kabul etmeyecektir.” (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir