‘Bozdağ’ın açıklamasına itibar etmiyoruz’

HDP İmralı Heyeti Üyesi Baluken, Adalet Bakanı’nın Öcalan’la ilgili yaptığı açıklamayı, “artan toplumsal hassasiyete karşı ön alma girişimi” olarak değerlendirdi, “Biz de halkımızda itibar etmiyoruz” dedi.

Diyarbakır’da 50 Kürt siyasetçinin yarın başlatacağı süresiz dönüşümsüz açlık grevi öncesinde Adalet Bakanı Bozdağ’dan, “Şunu çok net ifade edeyim Abdullah Öcalan’ın güvenliği ile ilgili herhangi bir sorun yok. Oradaki güvenlik tedbirleri en üst düzeyde 15 Temmuz’dan sonra cezaevinin güvenliğiyle ilgili tedbirler yeniden gözden geçirildi” açıklaması geldi.

Açıklamayı ANF’ye değerlendiren HDP İmralı Heyeti Üyesi ve Grup Başkanvekili İdris Baluken, “Adalet Bakanı’nın yaptığı açıklamalar Sayın Öcalan’la ilgili artan toplumsam hassasiyetlere karşı ön alma girişimidir” dedi.

‘İMRALI KONUSUNDA HERHANGİ BİR İNİSİYATİFİ DE YOKTUR’

15 Temmuz darbe girişiminden hemen sonra Bakan Bozdağ ile bir görüşme yaptıklarını anımsatan Baluken, şunları söyledi: “15 Temmuz darbe girişiminden hemen sonra yaptığımız görüşmede, Sayın Öcalan ile görüşmek için son derece insani olan bir konuda, geri döneceğini belirten ve sonrasında ise hiçbir çözüm üretmeyen birisidir. İmralı konusunda herhangi bir inisiyatifinin olmadığını, ‘en üstte istişare etmemiz gerekir’ diyerek itiraf eden biridir. Son 3 haftaya yakın bir süredir İmralı ile bilgi almak istediğimiz hiçbir telefonumuza yanıt vermeyen konumdadır. Böylesi bir konumda, inisiyatifsizliği ortaya çıkmış birinin böylesine ciddiyetsiz açıklamalarına Kürt halkı da, Türkiye’de barış duyarlılığına sahip olanlar da itimat etmeyecektir.”

TALEP NET

Baluken, taleplerinin “Aile, avukatlar ve siyasi heyet ya da bağımsız heyetten birer temsilciden oluşacak bir heyetin adaya giderek, Öcalan’ın can güvenliği ve tutulma koşulları ile ilgili durumu yerinde tespit etmesi” olduğunu belirtti.

Başbakan Binali Yıldırım’dan gelen “Çözüm mözüm süreci yoktur” açıklamalarına dikkat çeken Baluken, “Bekir Bozdağı, ‘Çözüm mözüm yoktur’ diyen bir kabinenin üyesidir. İmralı’da uygulanan insanlık dışı tecrit nedeniyle kaygılarımızı Sayın Öcalan’ın can güvenliği endişesine taşıyan bir hükümetin bakanıdır” dedi.

‘BU HÜKÜMET KÜRT DÜŞMANLIĞINI MERKEZİNE ALMIŞTIR’

Hükümetin Cerablus operasyonunu hatırlatan Baluken, “Bu hükümet, hem içeride hem de Cerablus işgali operasyonu düşünüldüğünde dışarıda Kürt düşmanlığını merkezine almıştır. Böylesi bir konumda olan hükümetin ya da herhangi bir bakanının, hiçbir açıklamasını partimizin ya da halkımızın en küçük bir güveni ve itimadı söz konusu değildir” diye konuştu.

Halkın da katılımıyla yeni bir mücadele sürecinin yarın başlatılacağını belirten Baluken, “Hem ulusal hem de uluslararası alanda sahiplenilen İmralı’ya bir an önce bir heyetin giderek Sayın Öcalan’la görüşmesi ve bu konuda derhal açıklama yapılması talebinden asla geri adım atmayacağız” dedi.

Abdullah Öcalan’la 5 Nisan 2015 tarihinden bu yana hiçbir görüşme gerçekleşmedi. Son görüşmeyi, İmralı Heyeti yaptı. Avukatları 2011 yılının Temmuz ayından, ailesi ise 2015 yılının Ekim ayından bu yana Öcalan’la görüştürülmüyor.

50 SİYASETÇİ YARIN AÇLIK GREVİNE BAŞLAYACAK

15 Temmuz darbe girişimi, bir grup darbecinin İmralı Adası’na gittiği, etkisiz hale getirildiği ortaya çıkmıştı. Öcalan’la görüşme taleplerinin karşılanmaması üzerine, 50 Kürt siyasetçi yarın Diyarbakır’da DBP il binasında süresiz dönüşümsüz açlık grevine başlayacak. (Arzu DEMİR – ANF)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir