Cerablus halkı: Erdoğan toprağımızı işgal etti

Cerabluslu köylüler, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığındaki Türk devletinin harekatını topraklarını işgal olarak nitelendirdi.

Cerabluslular 24 Ağustos günü Türk ordusunun şehirlerini işgal etmesine tepkili. Cerablus köylülerinden Salih Hüseyin Ahmet geçmişte Hatay’ın Suriye’den kopartılmasını hatırlatarak şunları söyledi: “Bizler Cerabluslu yurttaşlar olarak hiçbir zaman topraklarımızın işgalini kabul etmiyoruz. Cerablus bizim toprağımızdır ve bizim olacaktır. Ne Türk devletinin ne de başka bir gücün işgalini kabul etmiyoruz. 1939’u, Hatay’ın Suriye topraklarından nasıl kopartıldığını hala unutmadık” dedi. Bugün Cerablus’un benzeri bir oyunla işgal edilmesini engelleyeceklerini ifade eden Ahmet, “Ordusuyla bu toprakları kendi şehirleri yapamayacaklar. Bu işgal kabul edilmez ve Cerablus’ta yaşayan başka halklar da bunu kabul etmeyecektir” şeklinde konuştu.

Türk devleti ve DAİŞ çeteleri arasındaki işbirliğe de dikkat çeken Ahmet, Cerablus’un çetelerin hakimiyeti altında olduğu süreçte, DAİŞ’in sürekli Türkiye’ye petrol sattığını ve sıkı ilişkiler içinde olduklarını ifade etti.

Cerabluslu öğretmen İbrahim Semio İsmail ise, Cerablus Askeri Meclis savaşçılarının şehri çetelerden kurtarmak için harekete geçtiğinde Türk devletinin Cerablus’u işgal ettiğini söyledi. Türk devletinin DAİŞ çeteleriyle ilişki içinde olduğunu ifade eden İsmail, işgal harekatı sırasında Türklerin sivil halkı bombaladığını anlattı.

Türk devletinin daha önce kapılarını açarak çeteleri Suriye’ye topladığını anlatan İsmail “buraya gönderdiği çeteler sadece topraklarımız işgal etmedi bizim değerlerimizi de ayaklar altına aldı. Bu topraklarda yaşayan her halk değer sahibidir. Her birisi değer ve kahramanlıklarıyla tanınır. Erdoğan’ın gönderdiği çeteler değerlerimizi ayaklar altına almakla kalmadı kaynaklarımızı Erdoğan’a peşkeş çekti” dedi.

Konuşmasının sonunda tüm Cerablus’ta yaşayan farklı halkların özgür eğitim görecekleri güne inancını vurgulayan İsmail “Bizler toprağımızın bizim olduğunu söylüyoruz. Bizim çocuklarımız bu topraklarda özgür yaşayacak ve özgür eğitim görecekler. Kimse bizi yaşadığımız sakin hayatımızdan koparamayacaktır” dedi. (Sinan DENİZ – ANF)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir