HDP’liler: Bozdağ’ın açıklaması gayri ciddi ve ahlaksız

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın “Abdullah Öcalan’ın güvenliği ile ilgili herhangi bir sorun yok” açıklamasına tepki gösteren HDP’liler, “gayri ciddi” ve “ahlaksız” olarak değerlendirdikleri açıklamanın eylemlerini engellemeye yönelik olduğunu belirtti. HDP’liler, tek gündemleri olan Öcalan’ın durumundan bir haber alana ve bir heyet İmralı Adası’na gönderilene kadar eylemlerini sürdürmekteki kararlılıklarını bir kez daha vurguladı.

Kürt siyasi bileşenlerinin günlerdir hazırlığını yaptığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi, yarın PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmenin yapılması talebiyle DBP Amed İl Örgütü binasında başlatılacak. Açlık grevine saatler kala Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Öcalan’ın durumuna ilişkin yaptığı “Abdullah Öcalan’ın güvenliği ile ilgili herhangi bir sorun yok” açıklamasına HDP’li vekil Selma Irmak ve Eş Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım’dan sert tepki geldi

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım, Öcalan’ın sağlık ve güvenliğinden haber alınmamasının halkta büyük kaygı uyandırdığını belirterek, 31 Eylül’de yaptıkları deklarasyon ile AKP hükümetine 5 Eylül’e kadar süre verdiklerini söyledi. Şimdiye kadar her hangi bir cevap olmadığı gibi Öcalan hakkında herhangi bir bilginin de alınmadığın dile getiren Yıldırım, yarın yapılacak açıklamanın ardından 50 kişilik grubun gireceği açlık grevini hatırlattı. Yıldırım, bu kararlarından asla geri adım atmayacaklarının altını çizdi.

‘Bozdağ’ın açıklamasının önemi yok’

Adalet Bakanı Bozdağ’ın “Abdullah Öcalan’ın güvenliği ile ilgili herhangi bir sorun yok” açıklamasını “gayri ciddi” olarak değerlendiren Yıldırım, kendileri
açısından da ciddiye alınacak bir açıklama olmadığının altını çizdi. Böylesi açıklamaların eylemlerini engellemeye dönük olduğunu dile getiren Yıldırım, bu açıklamanın bugün olduğu gibi yarın da bir anlamı olmayacağını ifade etti.

Irmak: Tek gündemimiz Öcalan

Yarınki eylemlerinin tek gündemi ve amacının Öcalan olduğunu vurgulayan HDP Colemêrg Milletvekili Selma Irmak da, 15 Temmuz darbe girişimi ile birlikte İmralı Ada’sına bir saldırı olduğu ve bu saldırı sonrasında neler yaşandığına dair bir bilgilerinin olmadığını ifade etti.

İmralı’ya yönelik uygulamaların kaygılarını arttırdığının altını çizen Irmak, şöyle devam etti: “İmralı Adası’nda bir çatışma yaşandığını ve sonrasında neler olduğunu bilmiyoruz. İmralı’da yaşananlar kaygılarımızı daha da artırdı. Bir an önce oradan haber almak istiyoruz. Sayın Öcalan sadece Kürt halkı için değil tüm Ortadoğu halklar için bir önderdir. Bu nedenle durumundan bilgi almamak olağan üstü bir durumu ortaya çıkartıyor. Ortadoğu ve Kürdistan’da yaşayan kaos, Öcalan üzerinde geliştiren ağır tecrit ve son olarak orada yaşanan komplo hepsi birbiriyle bağlantılıdır. Bu gelişmelerin hepsi birbirini tamamlayan aynı konsepttir. Sonuç alana kadar eylemimiz devam edecektir.”

Bozdağ’ın sarf ettiği sözlerin “ahlaksızca” olduğunu ve kendilerince kabul edilir olmadığını dile getiren Irmak, “Ağırlaştırılmış tecrit altında tutulan halk önderinin şahsında yapılan manipülasyonlar en büyük ahlaksızlıktır. Siyasetimiz de bu ahlaksızlara karşı durarak bugünlere gelmiştir. Çünkü onlar sürekli yalan söylemiştir. Yaptıkları yalanlara da hiçbir zaman inanmadık. Bir heyet, aile ve avukatlar İmralı Adası’na gönderilene kadar açlık grevi eylememiz devam edecektir. Hem kamuoyu hem de halkımız bu açıklamalara inanmasın” dedi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir