İki gazeteciye gözaltı işkencesi sürüyor

Mersin’de HDP’nin yaptığı basın açıklamasını izledikten sonra gözaltına alınan Evrensel Gazetesi Muhabirleri Cemil Uğur ve Halil İbrahim Polat, 13 gündür gözaltında tutuluyor.

Evrensel gazetesinin muhabirleri Cemil Uğur ve Hali İbrahim Polat, 23 Ağustos akşamı Ahmet Kaya Parkı’nda HDP’nin yaptığı basın açıklamasının hemen bitiminde gözaltına alındı. Eyleme gaz bombasıyla müdahale eden polisi, olay yerinden ayrılırken görüntüleyen iki gazeteci, daha sonra olay yerine gelen polis tarafından gözaltına alındı.

İki gazeteci, Mersin Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldü, ancak burada yer olmadığı için Yenişehir İlçe Emniyet Müdürlüğü nezarethanesine konuldular. Bu nezarethanede tutulan iki gazeteci, iki kez TEM’e götürüldü, sorgulandı.

AVUKAT GÖRÜŞMEK İÇİN 4 SAAT BEKLEDİ

Avukat Tugay Bek, dün gece Yenişehir İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giderek müvekkilleri ile görüştü. Ancak Bek’in görüşmesine önce izin verilmedi. Polis, “Görüşemezsiniz” dedi. Avukat Bek de, “Görüşünceye kadar bekleyeceğim” dedi. 4 saatlik beklemenin sonunda iki müvekkili ile görüşebildi. Görüşe girerken, telefon ve ajandasını avukat görüş yerine almasına izin verilmedi. Avukat Tugay Bek, bu durumun tutanak altına alınması ve tutanağın kendisine verilmesi durumunda, telefon ve ajandasını bırakabileceğini söyledi. Polis, bunun üzerine söz konusu dayatmasından vazgeçti.

‘METİN GÖKTEPE GİBİ ÖLÜRSÜN’ TEHDİDİ

Müvekkillerinin daha önce iki kez götürüldüğü TEM’de sorguya alındıklarını ve “Sizi Metin Göktepe gibi yaparız. Atarız şuradan ölürsünüz ya da sakat kalırsınız” diye tehdit edildiklerini anlatan Avukat Tugay Bek, “İlk gözaltına alındıklarında ve Emniyet binasına ilk getirildiklerinde dayağa maruz kalıyorlar. Başları duvara vuruluyor, tekme atılıyor. Sürekli hakaret ediliyor. Ancak bunun yanı sıra Metin Göktepe, Ahmet Kaya ya da gazetecilerin facebook profillerinde paylaştıkları Erdal Eren’e de hakaret ediyorlar” diye konuştu.

Gözaltında tüm yapılanların keyfi ve hukuk dışı olduğunun altını çizen Avukat Bek, “İki gün önce TEM’de gerçekleşen tehditlerden sonra son iki gün içinde herhangi bir tehdit yok. Ancak tutulma koşulları çok kötü. Çok kalabalık bir şekilde nezarethanede tutuluyorlar. Sadece ekmek, peynir ve su veriliyor. Sigara verilmiyor” dedi.

NE ZAMAN SAVCILIĞA ÇIKARTILACAKLARI BİLİNMİYOR

“Keyfiyet diz boyu” diyen Avukat Bek, OHAL ile 30 güne çıkartılan gözaltı süresi için “İşkence ve kötü muamele süresi haline getirmişler” dedi.

Müvekkillerinin dışında 20 gündür gözaltında tutulan kişilerin olduğuna dikkat çeken Avukat Bek, iki gazetecinin ne zaman savcılığa çıkartılacağının bilgisinin dahi kendilerine verilmediği söyledi: “Gözaltında hiçbir işlem de yapılmıyor. Keyfi bir şekilde müvekkillerimiz gözaltında tutuluyor.” (Arzu DEMİR – ANF)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir