İşbirliğini gizlemek isteyen Merkel, hikaye anlatmaya devam ediyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel, G20 zirvesinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, haziran ayından bu yana Alman yetkililerin İncirlik’e girişleriyle ilgili‘pozitif gelişmeler’ olduğunu söyledi.

Reuters’ın aktardığına göre Merkel, İncirlik Üssü’ne Alman yetkililerin ziyaretinin yanı sıra Türkiyeli vatandaşlara yönelik vize serbestisiyle alakalı da görüşlerini aktardı. Almanya Başbakanı, Türklerin Avrupa Birliği’ne vizesiz seyahatleriyle alakalı şansın sürdüğünü, ancak bir anlaşma sağlanması için önlerinde birkaç hafta daha olduğunu belirtti.

Almanya ve Türkiye’nin yapay İncirlik krizi bayatladı

Ne olmuştu?

Alman parlamentosunda haziran ayında yapılan oylamada ‘Ermeni soykırımı’ tasarısı bir çekimser, bir ret oyuna karşı neredeyse oybirliğiyle kabul edilmişti.

 

Alman hükümetiyle Türkiye arasındaki işbirliğini gizlemek amacıyla‚ AKP hükümetinin Alman milletvekillerinin İncirlik Üssü’ndeki askerleri ziyaret etmesini ‘yasakladığı‘ yönündeki haberler 3 aydır yayılıyor. 2 Haziran’da Federal Meclis’te kabul edilen Ermeni Soykırımı’nı tanıyan tasarının ‘hukuki bağlayıcılığı olmadığını’ duyuran Alman hükümetinin, İncirlik Üssü’ndeki askerlerin ziyaretine izin verilmesi konusunda AKP’yle anlaştığı geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştı.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir