Kılıçdaroğlu: Devlet yeniden inşa edilemez

Medya temsilcileryle bir araya gelen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbe girişimi başarıya ulaşsaydı cumhurbaşkanı ve başbakanın isminin yazılı olduğu bir kitapçık olduğunu söyledi. Yenikapı ruhundan çok daha fazla demokrasi beklediklerini belirten CHP lideri “Eğer itiraz etmezsek bu sivil darbe olur” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu medya temsilcileriyle bir araya geldi. Medya temsilcilerine Kılıçdaroğlu’nun söyledikleri, 15 Temmuz darbe gecesi Saray’la yapılan pazarlık ve anlaşmanın devamı niteliğinde. Anlaşılan o ki, inisiyatifi ele geçiren Erdoğan’ın, yapılan anlaşmayı kendine ‘yontarak’ uygulaması, ulusalcı kesimi ‘evdeki bulgurdan’ olacağız endişesine sürüklemiş. Kılıçdaroğlu’da bu endişeyi dile getiriyor.

Kılıçdaroğlu, “Darbe dönemi cumhurbaşkanı ve başbakanının yazıldığı kitapçık olduğu söyleniyor” dedi. Türkiye’nin çok özel bir dönemden geçtiğini belirten CHP lideri “Ancak bu istismar ediliyor. Yenikapı ruhundan çok daha fazla demokrasi bekliyorduk ama bu olmadı. Yenikapı ruhu bu değil, eğer biz itiraz etmezsek bu sivil darbe olur” diye konuştu. Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının satır başları şöyle:

BİZ DESTEKLEMESEK DA OHAL MECLİSTEN GEÇTİ’

– 15 Temmuz sonrası oluşan yapıyı ben bozmadım.

– OHAL TBMM’den geçti, biz desteklemesek de geçti Ancak OHAL uygulaması amacının dışına çıktı.

– Kanun hükmünde kararnamelere prensip olarak karşıyız. KHK ile devlet düzenleniyor, devleti TBMM yapılandırır. Devlet yeniden inşa edilemez. Hem Başbakan’a hem Cumhurbaşkanı’na bu kaygılarımı ilettim.

‘YARGIÇLARIN ERDOĞANI AYAKTA ALKIŞLAMASI KARA BİR TABLO’

– Adli yıl açılışının sarayda yapılması çok yanlış. İktidarın Yenikapı ruhundan anladığı siz sesinizi çıkarmayın biz istediğimizi yapalım. Bizimse Yenikapı’dan anladığımız bu değil. Yenikapı ruhu demokrasi için ortak payda çıkarmak olmalı. Yargıçların Erdoğan’ı ayakta alkışlaması kara bir tablo.

– Bu sürece yönelik bazı kırılma noktaları var. Özellikle hakimler sanıkları tutuklamak zorunda hissediyorlar kendilerini. Aksi taktirde hakimler FETÖ’cü damgası yemekten korkuyor. Böyle bir atmosferde adale gerçekleşmez. Türkiye bu atmosferden çıkmalı.

– Gazetecilerin yazarların sanatçıların tutuklanması doğru değil. Yargılama olabilir ancak bu tutuksuz yargılama olmalı eğer terör örgütünün üyesiyse. Biz sanatçıların gazetecilerin yazarların tutuklanmasını kimseye anlatamayız.

– Cezaevlerinde işkence ve kötü muamele duyumları var. Bunu da biz Batı’ya anlatamayız. İnsan Hakları Komisyonu’nun bu konusunda bir araştırma yapması için biz bir girişimde bulunduk ancak bu iktidar partisi tarafından kabul edilmedi.

– TSK kahramanca mücadele yürütüyor.

– TBMM’de yıkılan yerler bir an önce yapılanmalı.

– AKP, CHP ve MHP’nin biraraya gelmesi önemli ama burada HDP’nin de olması lazım. (Kaynak: Cumhuriyet)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir