TSK El Raî’nin güneyindeki köyleri bombalıyor

Cerablus’un ardından El Raî bölgesinde işgal harekatı sürerken, TSK’nın ön bombardımanlarıyla güneye doğru ilerleyen cihatçı-selefi çeteler, Al Bab’ın kuzeyindeki köylerini hedef alıyor. TSK’ya ait savaş uçakları bölgedeki köyleri bombaladı, sivil kayıpları olduğu bildirildi.

Cerablus’un ardından El Raî kasabasına yönelik sınırötesi harekat sürerken, TSK’ya ait savaş uçakları kentin güneyindeki köyleri bombaladı.

DAİŞ’in herhangi bir karşı koyuş göstermediği ve çatışmasız süren operasyonlar esnasında sivillerin bulunduğu köyler bombalandı.

TSK’nın ön bombardımanlarıyla El Raî kasabasının güneyine doğru ilerleyen cihatçı-selefi çetelerin, Al Bab’ın kuzeyinde yer alan köylerini hedef aldığı bildirildi.

ANHA’nın haberine göre; Keêbe ile Mezret El Ula köyleri TSK’ya ait uçak ve tanklarla bombaladı. Bombardıman esnasında bir çocuğun da aralarında olduğu çok sayıda sivil can kaybı yaşandı, onlarca kişi de yaralandı.

Cerablus ve El Rai’yi TSK’ya teslim eden DAİŞ çetesi, güneye doğru çekiliyor. El Bab bölgesindeki köylerde siviller evlerinden çıkarılırken, Hesiye, El Şefuqa, Sed El Şehba, Kefer El Werd, El Eyun, Tiwêz, Kesar, El Werdiyoke, Mezare Xirnata, El Wehşiye, Mezar El Wehşiye, Seyit Elî ve Tewahîn köyleri tamamen boşaltıldı. Çetelerin köylüleri zorla kent merkezine götürdüğü belirtildi.

DAİŞ çetesi, daha önce de Minbic’i özgürleştirme operasyonu esnasında sivilleri canlı kalkan olarak kullanmaya çalışmıştı.

Bu arada Efrin ile Halep arasında DAİŞ işgali altındaki Um El Hoş ve Um El Qura köyleri özgürleştirildi. DSG çatısı altındaki Ceyş El Suwar (Devrimci Güçler) savaşçıları, dün akşam saatlerinde iki köye yönelik DAİŞ saldırısını püskürttü. Bölgede zaman zaman çatışma yaşandığı bildirildi.

DAİŞ çetesinin Tişrin Barajı’nın 12 kilometre güney batısında yer alan Til Osman köyüne yönelik saldırısı da boşa çıkarıldı, 2 çeteci sağ yakalandı. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir