Almanya’da bütün partiler kaybetti, ırkçı AfD kazandı

Almanya’da Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde yapılan parlamento seçimlerinde ırkçı-yabancı düşmanı AfD hariç bütün partiler oy kaybına uğradı.

Almanya’da 1.3 milyon seçmenin bulunduğu Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde yapılan parlamento seçimlerinde ırkçı-yabancı düşmanı Almanya için Alternatif (AfD) partisi dışında bütün partiler oy kaybına uğradı. Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) birinci çıktığı seçimlerde AfD, Başbakan Angela Merkel’in partisi CDU’yu da geçerek ikinci oldu. Merkel’in memleketinde almış olduğu bu ağır yenilginin önümüzdeki önümüzdeki dönem parti içerisinde de tartışmalara yol açması bekleniyor.

Alman Birinci Kanalı ARD’de yayınlanan ve kesin olmayan sonuçlara göre SPD yüzde 5.6 oy kaybına rağmen yüzde 30 oy alarak birinci parti oldu. Dört yıldır SPD ile koalisyon ortaklığı yapan CDU ise yüzde 3,6 oy kaybıyla yüzde 19,4 oy aldı. Eyalette ilk kez seçimlere giren sağcı-yabancı düşmanı AfD se yüzde 21,5 ile eyalet çapında ikinci parti oldu. İki dönem arka arkaya eyalet parlamentosuna görmeyi başaran ırkçı-faşist NPD partisi ise aldığı yüzde 3,5 ile meclis dışında kaldı. Eyalette en çok Sol Parti oy kaybına uğradı. Dört yıl önce yüzde 18,4 oy alan Sol Parti bu kez ancak yüzde 12,2 oy alabildi. Yeşiller Partisi’nin de yüzde 5 barajını az bir farkla geçeceği tahmin ediliyor.

Bu seçimlere göre 71 sandalyeli eyalet parlamentosunda yeniden SPD’nin liderliğinde bir hükümetin kurulması bekleniyor. SPD’nin oyları Sol Parti ve Yeşiller ile bir “sol koalisyon” kurmaya yetiyor. Bunun dışında seçimlere kadar işbaşında olan CDU ile koalisyonu da sürdürebilir.

Başbakan Merkel’in memleketi olan Mecklenburg-Vorpommern’de AfD’nin gerisinde düşmesinin önümüzdeki dönemde tartışılması bekleniyor. Henüz 2017’de yapılacak seçimlerde başbakan adayı olup olmayacağını açıklamayan Merkel’e karşı parti içinde eleştirilerin gelebileceği tahmin ediliyor. Ancak şu anda CDU’da Merkel’den başka daha fazla oy getirebilecek bir aday da bulunmuyor.

Almanya’da önümüzdeki hafta da başkent Berlin’de senato seçimleri yapılacak. (Evrensel)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir