Tecrit altındaki iki gazeteci, can güvenliği endişesi ile gece nöbetleşe uyuyor

Özgür Gündem’in tutuklu Yayın Yönetmeni Zana Kaya ve Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya, Silivri hapishanesinde tecrit altında tutuluyor. İki gazeteciye, radyo ve televizyon yasak. Can güvenliklerinden endişe eden gazeteciler gece nöbetleşe uyuyor.

Özgür Gündem Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Zana Bilir Kaya ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya, Silivri hapishanesinde kötü koşullarda tutuluyor. Tutukluluğun ilk günlerinde darbe soruşturması kapsamında tutuklanan bir kişi ile aynı hücreye konulan iki gazeteciye, günlük gazeteler verilmiyor, radyo ve televizyon da yasak. Can güvenliklerinden endişe eden gazeteciler gece nöbetleşe uyuyor.

Özgür Gündem gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Zana Bilir Kaya ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya, gazete binasının Taksim’deki binasına 16 Ağustos’ta yapılan polis baskınında 22 çalışma arkadaşı ile birlikte darp edilerek gözaltına alındı.

22 gazeteci, iki gün sonra “polise mukavemet ettikleri” iddiasıyla çıkartıldıkları savcılıktan serbest bırakılırken, Kaya ve Kızılkaya 6 günlük gözaltının sonunda İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. İki gazeteci, “örgüt üyesi oldukları”, “örgüt propagandası yaptıkları” ve “devletin birliğini bütünlüğünü bozdukları” iddialarıyla tutuklanarak Metris Hapishanesi’ne götürüldü.

Buradan Silivri 5 No’lu Hapishanesi’ne götürülen iki gazeteci, 31 Ağustos günü ise Silivri 9 No’lu Hapishanesi’ne sevk edildi.

DARBEDEN TUTUKLANAN KİŞİYLE AYNI HÜCREYE KONULDULAR

Geçtiğimiz Cuma günü kardeşi Zana ile görüşen Musa Kaya, iki gazetecinin tutulma koşullarının çok kötü olduğunu aktardı. Kaya’nın verdiği bilgiye göre; iki gazeteci, tutukluluğun ilk günlerinde, darbe soruşturması kapsamında tutuklanan bir kişi ile aynı hücrede tutuldu. Bu bilgi, iki gazeteci ile görüşen İHD İstanbul Şubesi avukatları tarafından da gündeme getirilmişti.

GECE NÖBETLEŞE UYUYORLAR

İki gazeteci, can güvenliği endişesi taşıdıkları için gece nöbetleşe uyuduklarını Musa Kaya’ya iletti.

Havalandırma hakları gasp edilen iki gazeteciye, televizyon ve radyo da yasak. Ayrıca günlük gazeteler de verilmiyor. Öel bir tecride maruz kalan iki gazeteci, ihtiyaç listesini bile görüşün gerçekleştiği Cuma günü verebildi. İhtiyaçların hala karşılanıp karşılanmadığı ise henüz bilinmiyor.

Bugüne kadar bir avukat görüşmesi yapabildiklerine dikkat çeken iki gazeteci, kendileri ve tutuklu gazetecilerle dayanışmanın sürdürülmesi gerektiğini belirtti. (Arzu DEMİR – ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir