Dink Ailesi avukatı: Görüntüler önemli ama yetersiz!

Hrant Dink cinayetinde ortaya çıkan yeni görüntüleri değerlendiren Dink Ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu, kayıp görüntülerin ortaya çıkartılmasının önemli, ancak gerçek sorumluların açığa çıkarılması için yetersiz olduğunu belirterek, “Vur emrinin kararını kim ya da kimler verdiyse onlar ortaya çıkartılmalı” dedi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili soruşturmada ortaya çıkan yeni görüntüler, “Bu görüntüler neden şimdi ortaya çıkartıldı?” sorusunu gündeme getirdi. Görüntülerde, Fettullah Gülen cemaatine yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan 6 jandarma istihbaratçısının olay yerinde inceleme yaptığı ve Dink cinayetini tetikçi Ogün Samast ile birlikte planladıkları görülüyor. Soruşturmada adı geçen jandarma görevlileri tutuklanarak, cezaevine konurken, haklarında henüz bir iddianame yazılmış değil.

‘Vur emrini kimler verdiyse ortaya çıkarılmalı’

Ortaya çıkan görüntülerin davaya ne yönde etki edeceğini değerlendiren Dink Ailesi avukatlarından Hakan Demircioğlu, “Vur emrinin kararını kim ya da kimler verdiyse onlar ortaya çıkartılmalı” dedi.

Yeni diye iki görüntü basına servis edildiğini ve bu görüntülerden ilkinde jandarma görevlilerinin yer aldığını, ikincisinde ise görüntülerde yer alan kişilerin jandarma olup olmadığı konusunda şüphelerinin olduğunu belirten Bakırcıoğlu, görüntülerin kendilerinin de aradığı kaybolan görüntüler olduğunu söyledi. Görüntülerin açığa çıkartılması ile birlikte cinayetin çözümlenmesine yaklaşıldığını ancak yine de bu görüntülerin yetersiz olduğunu dile getiren Bakırcıoğlu, bu kişilere ilişkin iddianame yazıldıktan sonra cinayetteki işlevlerinin tam olarak ortaya çıkacağını kaydetti.

‘Soruşturma derinleştirilmeli’

Cinayete ilişkin her bilginin önemli olduğunu vurgulayan Bakırcıoğlu, örgüt şemasının tam anlamı ile ortaya çıkması için soruşturmanın derinleştirilmesi gerektiğini vurguladı. Cinayetin çözümlenmesinde en önemli ayağın “vur emrini kararını kim ya da kimler verdiyse onların açığa çıkarılması” ile gerçekleşebileceğini söyleyen Bakırcıoğlu, “Yıllardır söylediğimiz gibi buradaki örgüt yapısı ortaya çıkıyor. Soruşturmanın önceki evrelerinde de bu cinayetin ‘devletin gözü önünde işlendiğini’ söylemiştik. Bu gerçek bir kez daha açığa çıktı. Bundan sonra yapılacak olan şey soruşturmanın derinleştirilmesidir” dedi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir