HBDH: Faşizme karşı sokaklar zaptedilmeli

HBDH Yürütme Komitesi, Öcalan’a yönelik tecrit, Türk devletinin saldırıları ve Rojava’yı işgal planına karşı topyekün direniş çağrısında bulundu.

Türk devletinin saldırılarına ve devrimci direnişe ilişkin yazılı açıklama yapan Halkların Birleşik Devrim Hareketi-HBDH Yürütme Komitesi, faşizme karşı sokakların ‘zapetedilmeli’ dedi.

Açıklamada, ‘’Başında katil Erdoğan ve Saray cuntasının bulunduğu faşist rejim, topyekün saldırılarına Cerablus’u işgal ederek, savaşı yeni bir düzeye tırmandırmış bulunuyor. Ne var ki, topyekün faşist savaşa karşı direniş güçlenerek, yayılarak ve yeni biçimler alarak sürüyor’’ denildi.

HPG GERİLLALARI ROLÜNÜ OYNUYOR

HPG Gerillalarının direnişini hatırlatan HBDH açıklamasında şu ifadeler yer alıyor:

‘’Kürdistan devriminin yüz akı ve güvencesi HPG gerillası, direnişi yayarak ve etkili eylemleriyle faşist rejimin saflarındaki ölümcül korkuyu büyüterek böylesi kritik bir dönemde kendisinden beklenen rolü oynuyor, süreci yeniden ve çok daha güçlü bir şekilde omuzluyor. Düşmanın her türlü tekniği kullanıp, gerilla alanlarını kuşatarak, gerillayı mevzilerinden söküp atma çabasına karşı mevzilerini ölümüne bir direnişle sahiplenen ve kahramanlık destanlarını yaratan HPG gerillasının düşmana geçit vermeyeceğinden halklarımız emin olabilir. HPG’nin bu tarihi andaki ısrarını ve büyük direnişini selamlıyoruz! Yine böylesi bir dönemde MKP, MLKP ve TKPML gerillalarının sürece yanıt olma, silahlı direnişi ortaklaştırma ve büyütme yönündeki duruşlarını selamlıyoruz. Ve yine HBDH’nin sürece yanıt olma yönündeki kır ve kentlerdeki eylemlerini selamlıyoruz. Kendi cenazelerini gizlemek ve gerilllanın eline geçmesini önlemek için cenazelerini bile yakacak kadar canileşen faşist rejim, gerillamızın artan direnişi ve saldırı hamlesi karşısında yenilgiye mahkumdur!

CERABLUS İŞGALİ YENİ BİR BOYUT KAZANDI

Kürdistan’ın statü kazanmasını engellemek için her türlü hile ve alçaklığı göze alan ve bunun için de Kürt düşmanlığı temelinde daha önceki Kürt soykırımcılarına rahmet okutan faşist devlet ve onun kesilecek kanlı başı Erdoğan ve çetesinin son hamlesi Cerablus’u işgaliyle yeni bir boyut kazandı. Rojava Kürtlerinin ve Kuzey suriyedeki halkların demokratik federasyonlaşmasını önlemek için emperyalistlere ve gerici bölge devletlerine her türlü tavizi vermekten sakınmayan Erdoğan ve çetesi, Cerablus’la yetinmeyerek, Esad’ın Arap kemeri benzeri bir Türk kemeri yaratmaya çalışmaktadır. Bunu ÖSO isimli toplama çeteler ve bu çeteleri yöneten Türk özel savaş kuvvetlerini devreye sokarak yapmakta, DAİŞ’le bugüne kadar açıktan yaptığı işbirliğini örtük bir şekilde sürdürmektedir. Ne var ki, Rojava ve Kuzey Suriye demokratik güçleri direnmekte, Rojava halkları sınır boylarında canlı kalkan olmaktadır. Faşist Türk ordusunun işgaline karşı Rojava Kürtlerinin ve Kuzey Suriye halkların bu direnişini selamlıyoruz. Türkiye, Kürdistan ve bölge halklarını direnişi büyütmeye ve Rojava devriminin kazanımlarını daha güçlü bir şekilde savunmaya çağırıyoruz.’’

ÖCALAN’A YÖNELİK TECRİT

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecride dikkat çekilen açıklama şöyle devam ediyor:

‘’Faşist rejim Kürt ulusal halk önderi Abdullah Öcalan yoldaşın tecridini arttırarak sürdürmede bir sakınca görmemektedir. 17 Aydır kendisinden hiç bir haber alınamadığı gibi, yaşamı ve sağlığı hakkında da hiç bir bilgiye ulaşılamamaktadır. Kürt halkının son derece hassas olduğu böylesine yaşamsal bir konuda, Türk devletinin imha anlamına gelen bu tutumu kabul edilemez. İmralı tecridine karşı demokratik siyasetin başlattığı Açlık Grevi eylemlerini ve sokağa çıkan halkımızın bu direnişini selamlıyor, sonuç alıcı bir hatta yoğunlaşmaya çağırıyoruz. İmralı tecridinin kırılması, genel direnişi büyütmede önemli bir rol oynayacaktır. Her alanda ve her düzeyde başta kadınlar, gençler ve tüm ezilenleri başlatılan direnişi desteklemeye, direnişe güçlü bir biçimde katılmaya ve direnişi Türkiye ve Kuzey Kürdistan’ın her bir alanına yayarak bu tecridi parçalamaya çağırıyoruz.

KAYYUMLAR TANINMAYACAK

Hitler bozuntusu Erdoğan ve AKP’si, bastırılan darbe girişimini bahane ederek, kendi sivil darbesini meşrulaştırmak ve güçlendirmek için OHAL’i ilan ederek faşist rejimi yeni bir düzeyde yeniden örgütlemeye, faşizmi tahkim etmeye çalışmaktadır. Zaten biçimsel olan meclisin rolü sıfırlanmış, Kürt belediyelerine kayyumla el koyma yoluna gidilmiştir. Halkımızı OHAL saldırılarını ve hak gasplarını boşa çıkartmaya, kayyumları tanımayarak seçilmiş belediyelerine, Başkanlarına ve kendi seçilmişlerine güçlü bir şekilde sahip çıkmaya çağırıyoruz.’’

AVRUPA’DAKİ HALKLARA ÇAĞRI

Direniş çağrısını yineleyen HBDH Yürütme Komitesi bundan sonraki sürece ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

Geçmekte olduğumuz bu özel süreçte Avrupa’daki Kürt, Türk, Ermeni, Arap, Süryani, Êzidî ve birçok ulustan ve ulusal topluluklardan halkımızın oynayacağı rol her zamankinden daha da büyük bir önem taşımaktadır. Avrupa’da yayılan bu direnişi selamlıyoruz. Ülkede süren direnişin Avrupa’da sesi olmanın, Avrupa halklarının desteğini alarak sonuç alıcı bir direnişe kilitlenmenin şimdi tam zamanıdır.

OHAL YIKILMALI DEVRİMCİ SAVAŞ BÜYÜTMELİ

Bu direnişlerin yayılması, genelleştirilmesi ve süreklileştirilmesi tarihsel bir anlam taşımaktadır. Gün faşizme karşı, her alanda, her düzeyde direnişi büyütme ve halklarımıza karşı el kaldıranlardan hesap sorma günüdür. Halkların Birleşik Devrim Hareketi, Türkiye ve Kürdistan halklarını katliamlara karşı ayağa kalkmaya, AKP’nin OHAL’ini başına yıkmaya ve devrimci savaşımı büyütmeye çağırıyor.

HBDH olarak bir kez daha ilan ediyoruz, İmralı tecridi şahsında Kürt ulusunun iradesini kırmaya çalışan, Suriye işgalini başlatan, açıkladığı paketlerle halkımızı satın alacağını zanneden, IŞİD ve MİT güdümlü çetelerle Rojava halklarımıza karşı işgalci bir savaş sürdüren AKP faşizminin, irademizi teslim almasına asla izin vermeyeceğiz!

SOKAKLAR ZAPTEDİLMELİ

İşçi sınıfını, emekçileri, Alevi halkımızı, azınlıkları, kadınları, gençleri, Kürt ulusunu ve tüm ezilenleri faşizme karşı tek bir bayrak altında birleşmeye, direnişi genelleştirmeye ve faşizmin üzerine yürümeye çağırıyoruz! Halklarımız, gerillayı ve Birleşik Direniş Güçlerini sahiplenerek faşizmden hesap sorma bilinciyle sokakları zaptetmelidir. Faşizme karşı Halkların Birleşik Devrimi için İleri!   (ANF)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir